Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wystawa z „Pejzażem z miłosiernym Samarytaninem” w Toruniu

W Toruniu otwarto już wystawę „Skarby Fundacji Książąt Czartoryskich„. Jej najważniejszym elementem jest dzieło „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem”. Łącznie ekspozycja składa się z 39 obrazów.

Nie tylko obrazy, ale też obiekty należące do kategorii rzemiosła artystycznego uświetniają wystawę w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Dodatkowo, prezentowany jest zbiór militariów.

Jednak najważniejszym punktem całej ekspozycji jest dzieło jednego z największych malarzy wszechczasów. „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” pędzla Rembrandta. To jeden z nielicznych pejzaży tego artysty, które zachowały się do dziś. Niewątpliwą dumą napawa też fakt, że pozostaje on w polskich zbiorach, obok jeszcze 2 innych obrazów Rembrandta należących do Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego cechą charakterystyczną jest niepokojący klimat. Przyroda jest tu ukazana ze swojej ciemnej strony, a złowroga burza nie pozwala na dostrzeżenie wyraźnych kolorów. Nawiązanie do biblijnej przypowieści i szczególna technika malarska sprawiają, że obraz jest jeszcze ciekawszy.

Innymi dziełami z kategorii pejzaży eksponowanymi na wystawie są dzieła Jeana-Pierre’a Norblina. Dodatkowo, pojawiają się obrazy włoskich prymitywistów. Kolekcja rzemiosła artystycznego prezentowana na wystawie to głównie pamiątki Izabeli Czartoryskiej, która zbierała atrybuty należące do wielkich wodzów i królów, ale też elementy codziennego życia, jak choćby zastawy stołowe.

Zestawienie odmiennych eksponatów ma łączyć je, przede wszystkim, pod względem sentymentalnym, a nie artystycznym. Wystawa jest dostępna od 17 czerwca do 2 stycznia 2012 r.