Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wystawa w warszawskiej Królikarni – sztuka dworska XVIII wieku

Wyjątkowa sztuka dworska z XVIII wieku to główny element wystawy odbywającej się w warszawskiej Królikarni. „Portret damy z pieskiem i małpką” to ekspozycja łącząca klasykę i dzieła współczesne.

Tytuł wystawy pochodzi od obrazu Nicolasa de Largillierre’a. Spośród starych eksponatów, na uwagę zasługują obrazy mistrzów takich, jak na przykład Jean Pierre Norblin. Poza tym, pojawiają się XVIII-wieczne żurnale, suknie z tamtych czasów oraz piękne, rzeźbione sanie. Wszystkie te przedmioty należą do zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego.

Oprócz typowych eksponatów z tej epoki, ważnym elementem wystawy są współczesne dzieła młodych twórców. Ich twórczość ma być reinterpretacją stylu rokoko prezentowanego przez Jeana Fragonarda, Antoine’a Watteau czy Francoisa Bouchera. Dzisiejsi artyści uważają, że rokoko wielokrotnie przewija się w dzisiejszych dokonaniach artystycznych. Organizatorzy twierdzą nawet, że bywa ono elementem pornografii i typowego kiczu.

Wystawa jest świetnie dopasowana do historii Królikarni. Została ona zbudowana właśnie w XVIII w. Jej projektanci to hazardzista Dominik Merlini i hulaka Karol Thomatis. Poza samymi eksponatami, wystawa ma być uzupełniona o trzy koncerty, które odbędą się w lipcu, sierpniu i wrześniu. Królikarnia zaprasza gości od 17 lipca do 15 października br.