Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

„Dama z łasiczką” zrywa z Muzeum Narodowym

dama z łasiczką zrywa z muzeum narodowym

Od połowy 2010 roku „Dama z łasiczką” jest źródłem konfliktu między jej właścicielem, czyli Fundacją Książąt Czartoryskich, a depozytariuszem, czyli Muzeum Narodowym w Krakowie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma pomysł, jak ten konflikt rozwiązać.

Jeśli dotychczas były, to teraz nie ma już wątpliwości. Powstanie nowa instytucja, która będzie odpowiedzialna za „Damę z gronostajem” oraz za całą kolekcję książąt Czartoryskich, a to nawet 70 tysięcy okazów. Ma to być samodzielne Muzeum XX Czartoryskich. Muzeum Czartoryskich od 1950 roku aż dotąd było oddziałem Muzeum Narodowego i ze względu na jego remont obecnie obraz znajduje się na wystawie na Wawelu. Nowe porozumienie oznacza, że Muzeum Narodowe straci prawa do decydowaniu o jedynym w polskich zbiorach obrazie Leonarda da Vinci i to już od 1 stycznia 2013 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy siedziba muzeum powstanie w Krakowie. A jeśli nie w Krakowie, to co z decyzją o zakazie podróżowania dzieła?

Po wielkiej batalii o europejskie tournee „Damy…”, które rozpoczęło się w maju poprzedniego roku i zakończyło w lutym 2012, ustalono wreszcie, że dla dobra ponad pięćsetletniego portretu, nie będzie on podróżował. Do 2021 roku miał pozostać w Krakowie. Bez względu jednak na to, gdzie obraz będzie prezentowany, Fundacja chce, by „Dama…” i inne dzieła z rodzinnej kolekcji Czartoryskich, którą zapoczątkowała Izabela Czartoryska ponad 200 lat temu, stały się dobrem narodowym dostępnym dla szerokiej publiczności. Resort kultury powierzając opiekę nad dziełami Fundacji chce wyeliminować wszelkie zagrożenia dla kolekcji oraz zapewnić jej stabilizację i spójność.