Orły 2013 trafiły do laureatów

Orły 2013 trafiły do laureatów

Polskie Nagrody Filmowe Orły zostały przyznane. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się 4 marca w Warszawie. Triumfował na niej film „Obława”. Obraz Marcina Krzyształowicza został uznany za najlepszy film roku.

W tej kategorii mierzył się między innymi z filmem „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Krzyształowicz nie podzielił tego sukcesu w kategorii reżyserskiej. Tutaj pola musiał ustąpić Romanowi Polańskiemu, który został nagrodzony za film „Rzeź”. Statuetka nie przypadła mu także jeśli chodzi o scenariusz. Tutaj Orła otrzymał Wojciech Smarzowski za „Drogówkę”.

„Drogówce” przypadła jeszcze jedna nagroda. Za drugoplanową rolę Petryckiego otrzymał ją Arkadiusz Jakubik. W drugoplanowej roli kobiecej wyróżniono Joannę Kulig, która pokazała swoje umiejętności w filmie „Sponsoring”. Emocjonujące rozstrzygnięcie dotyczyło również pierwszoplanowych kategorii aktorskich. Za najlepszą aktorkę pierwszoplanową uznano Agnieszkę Grochowską za film „Bez wstydu”, a Orzeł za pierwszoplanową rolę męską przypadł Maciejowi Stuhrowi za rolę w „Pokłosiu”. Odkryciem roku został Michał Urbaniak i jego popis aktorski w filmie „Mój rower”. Tegoroczna nagroda za całokształt dokonań artystycznych trafiła w ręce Danuty Szaflarskiej.

W tym roku po raz pierwszy doceniono filmy dokumentalne. Pierwszą w historii nagrodę w tej kategorii otrzymał Jacek Bławut i jego „Wirtualna Wojna”. Polską Nagrodę Filmową przyznano także najlepszemu filmowi europejskiemu, którym wybrano „Miłość” Michaela Hanekego. Swoją nagrodę przyznała także publiczność – jej głosy najliczniej trafiły na konto filmu „Jesteś Bogiem”.

Pozostałe nagrody tegorocznych Orłów to:

  • Najlepsze zdjęcia – Arkadiusz Tomiak – „Obława”
  • Najlepsza muzyka – Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański – „Komeda, Komeda…”
  • Najlepsze kostiumy – Magdalena Rutkiewicz-Luterek – „Obława”
  • Najlepsza scenografia – Allan Starski – „Pokłosie”
  • Najlepszy dźwięk – Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki – „Obława”