Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Co to jest przegrzanie organizmu (hipertermia)?

Hipertermia to inaczej przegrzanie organizmu, które bez odpowiedniego leczenia może wywołać udar cieplny, a w konsekwencji nawet śmierć. Większe ryzyko przegrzania występuje u dzieci i osób starszych, bo ich organizm nie jest w stanie odpowiednio reagować na wyższą temperaturę. Dlatego też seniorzy powinni unikać upałów, pozostając w domu. A dzieci należy odpowiednio nawadniać oraz chronić przed promieniami słonecznymi w okresie letnim. Do przegrzania dochodzi, gdy temperatura ciała człowieka przewyższa 37 stopni Celsjusza. Co należy zwrócić w sytuacji hipotermii, by jak najszybciej przywrócić odpowiednie parametry? Poniżej krótki poradnik.

Przyczyny hipertermii

W sytuacji długotrwałego oddziaływania na organizm wysokiej temperatury naturalne możliwości ochładzania się poprzez pocenie się stają się niewystarczające. Gdy nie można już oddawać ciepła do otoczenia temperaturą ciała zaczyna rosnąć. Jeśli nie uda się zatrzymać tego procesu następuje udar cieplny. Przyczyną hipotermii można być długotrwałe przebywania na słońcu czy w łaźni parowej oraz długi wysiłek fizyczny. Ciepłe, ciasne oraz nieprzewiewne ubrania utrudniają oddawania ciepła, dlatego należy ich unikać w okresach wyższych temperatur. Bardzo niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt jest długie przebywanie w zamkniętym samochodzie na słońcu. Każdego lata dochodzi do kilku wypadków, które kończą się śmiercią dzieci w wyniku przegrzaniu w pozostawionym bez opieki aucie.

Przegrzanie organizmu wynikać można również z czynników wewnętrznych oraz chorób takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy dolegliwości układu krążenia. Kuracje niektórymi lekami mogą prowadzić do zaburzenia termoregulacji i szybszej hipotermii. Ryzyko tej dolegliwości rośnie u osób spożywających alkohol oraz odwodnionych. Hipotermia ma wiele objawów. Pierwszym jest uczucie gorąca oraz wzmożona potliwość. Przesuszona skóra, zaczerwienienia na twarzy oraz oparzenia I i II stopnia to kolejne symptomy. Towarzyszyć temu można ogólne osłabienie, zawroty głowy, wymioty, obrzęki w rejonie kostek, problemy w widzeniem oraz świadomością, szybsze bicie serca oraz trudności z oddychaniem.

Hipertermia – co robić?

Po dostrzeżeniu tych objawów konieczne jest uspokojenie organizmu w zacienionym miejscu, gdzie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza. Później powinno się zastosować zimne okłady na głowę, a następnie na całe ciało. W razie możliwości należy wypić chłodną wodę mineralną małymi łykami. Zakazane jest zanurzania osoby chorej w chłodnej wodzie, gdyż doprowadzi to do szybkiego obkurczenia rozszerzonych naczyń oraz gwałtownej reakcji układu sercowego. Po przegrzaniu organizmu niezbędna jest hospitalizacja, w czasie której zlecone zostanie płukanie organów zimnymi płynami oraz dożylne podanie odpowiednich medykamentów, który powodują spadek temperatury.