Nagrody BAFTA 2013 rozdane

Nagrody BAFTA 2013 rozdane

Gala wręczenia nagród BAFTA to brytyjska rozgrzewka przed oczekiwanymi Oscarami. Przyznane w Londynie statuetki mogą być zapowiedzią tego, co czeka nas 24 lutego w Los Angeles. Jeśli tak, to Steven Spielberg nie ma co liczyć na nagrodę. Sprzed nosa po raz kolejny może sprzątnąć mu ją Ben Affleck i jego film „Operacja Argo„.

Okazuje się, że właśnie Affleck jest czarnym koniem zbliżającej się gali. Potwierdzeniem tego są jego ostatnie nagrody. Z „Operacją Argo” triumfował na Złotych Globach, z sukcesem zaliczył też galę rozdania brytyjskich statuetek. Jeśli sprawdzi się reguła, że „do trzech razy sztuka” dostanie także Oscara. „Lincoln” Spielberga ma się więc o co bać.

Jego honoru broni jedynie Daniel Day-Lewis, który otrzymał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską i odniósł zwycięstwo dla „Lincolna” w jednej z 10 kategorii, w których film otrzymał nominacje. Najlepszą aktorką okazała się Francuzka Emmanuelle Riva, która zagrała w filmie Michaela Henekego pt. „Miłość”. Nagrody za role drugoplanowe przypadły Anne Hathaway z „Nędzników” i Christopha Waltza doskonałego w „Django”.

Pozostając przy tym filmie, powody do zadowolenia może mieć też Quentin Tarantino – „Django” doceniono w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Za najlepszy scenariusz adaptowany uznano „Poradnik pozytywnego myślenia„.