Nieudany finisz Rodziny na Swoim

Nieudany finisz Rodziny na Swoim

Program dopłaty państwa do części odsetek od kredytu Rodzina na Swoim w końcówce roku 2012 cieszył się nadzwyczajnym zainteresowaniem. Banki przyjęły tysiące wniosków o preferencyjną pożyczkę. Teraz okazuje się jednak, że część z nich może zostać odrzucona. A wszystko z powodu zamieszania z dokumentami.

Prawdopodobne, że wnioskodawca, który w banku w załączniku złożył tylko umowę rezerwacyjną z deweloperem, będzie musiał pożegnać się z perspektywą własnego mieszkania. Wszystko przez to, że w połowie stycznia już 2013 roku Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przekazało bankom informację, że umowa rezerwacyjna w świetle prawa nie jest umową zobowiązującą i wyłącznie na jej podstawie kredyt nie może być przydzielony. Odpowiednie są tzw. umowy deweloperskie bądź umowy cywilnoprawne.

Z uwagi na fakt, iż w grudniu RnS osiągnęła wyżyny popularności, sprawa dotyczy wielu zainteresowanych. W ostatnim miesiącu 2012 roku przyjęto przecież aż 26 tys. wniosków. A warto dodać, że cały ubiegły rok zakończył się 45 tys. przyznanych kredytów w ramach rządowego programu.

Obecnie banki sprawdzają, jak mogą zachować się w takiej sytuacji. Utrata kredytobiorców w takiej skali to dla nich także spory kłopot. W najgorszym wypadku wnioski zostaną cofnięte. Być może jednak banki będą dopuszczały uzupełnienie dokumentacji o wymagane umowy