The Edge: biurowiec który zwiększa komfort i efektywność pracy

The Edge, Amsterdam

Biurowiec zwiększający efektywność pracy i korzystnie wpływający na samopoczucie pracowników – brzmi niesamowicie? A jednak jest prawdziwe! Mowa o słynnym The Edge, który uważany jest za najinteligentniejszy budynek na świecie.

The Edge to znajdujący się w Amsterdamie biurowiec, który uważany jest za najinteligentniejszy budynek w historii. Co go wyróżnia? Przede wszystkim ma on niezwykłą moc – zwiększa efektywność działań zatrudnionych w nim pracowników i korzystnie wpływa na ich komfort. Osoby pracujące w nowoczesnej siedzibie firmy Deloitte mogą więc uważać się za prawdziwych szczęściarzy.

Odpowiedzialna za budowę The Edge firma Building Research Establishment (BRE) zadbała o optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, tworząc ergonomiczne wnętrza, przyjazne dla środowiska. Troska o środowisko była tu tak znaczna, że firma konsultingowa BREEAM przyznała budynkowi największą w historii liczbę punktów za zastosowanie ekologicznych rozwiązań. To jednak wciąż nie wszystko, bo The Edge… potrafi myśleć! Brzmi wręcz bajkowo, ale w budynku wykorzystano tak rozwinięte technologie, że może on dosłownie śledzić pracowników. Ma też wbudowaną pamięć, dzięki której przypomina im o ważnych spotkaniach i przedstawia codzienny grafik pracy.

The Edge rozpoznaje nie tylko pracowników, ale również samochody. Ułatwia to parkowanie, ponieważ zauważeni już w momencie wjazdu na parking podwładni, są automatycznie kierowani w wolne miejsce. Po wejściu do biurowca można liczyć również na to, że zainstalowane w nim systemy doprowadzą pracownika do miejsca pracy. Należy zaznaczyć, że zatrudnieni w The Edge nie mają stałego biurka, dlatego każdego dnia budynek odprowadza ich na inne stanowisko. Część osób pracuje na miejscach siedzących, inni na stojących. Niektórzy otrzymują fotele balkonowe. W ten sposób nie znudzą się, a codziennie rotacje stanowisk pozwalają im lepiej się poznać, poprawiając atmosferę w zespole.

Na wybranym stanowisku pracownicy Deloitte mogą jeszcze oczekiwać, że The Edge dostosuje do ich potrzeb ilość światła oraz temperaturę pomieszczenia. Jest ona zapamiętywana tak, by konkretne osoby mogły przebywać w najdogodniejszych dla nich warunkach. Jak to wszystko możliwe? Okazuje się, że to wcale nie takie skomplikowane. Pracownicy są po prostu niemal stale połączeni z budynkiem, dzięki aplikacji na smartfony.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.