BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane

oszustwo internetowe

Klienci banku BZ WBK narażeni są w ostatnim czasie na szczególne zagrożenie ze strony oszustów. Od kilku tygodni wymierzane w nich są działania phishingowe, polegające na wyłudzeniu danych. Jak się przed tym ustrzec?

Od kilku tygodni oszuści starają się wyłudzać dane od klientów banku BZ WBK. Działania mają charakter typowego phishingu, czyli podszywania się pod zaufaną instytucję, której oszukani bez oporu podadzą swoje dane. W przypadku osób posiadających konto w BZ WBK, na adres e-mail przychodziły wiadomości, według których konto użytkownika było zablokowane, a bank wymagał zweryfikowania danych, by przywrócić do niego dostęp.

Bank zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są jego klienci, dlatego apeluje do nich, by nie wierzyli w otrzymywane wiadomości. Przede wszystkim żaden bank, w tym również BZ WBK, nie wysyła wiadomości, w których prosi o weryfikację konta i nie wymaga podawania ważnych informacji drogą zdalną. Można też od razu sprawdzić adres, ponieważ bardzo często takie wiadomości wysyłane są fikcyjnych kont założonych na prywatne nazwisko lub na nazwę firmy. Warto też zwracać uwagę na bezpieczeństwo strony, ponieważ bankowe witryny logowania mają oznaczenia wskazujące na ich ochronę – przed początkiem adresu http:// znajduje się kłódka. Ponadto oryginalność strony można sprawdzić poprzez certyfikat w przeglądarce.

W komunikacie wydanym przez BZ WBK przedstawiono grafikę z obrazkami będącymi porównaniem właściwej strony logowania do konta bankowego oraz tej fałszywej, której używają oszuści. Warto, by każdy klient, nawet ten, który do tej pory nie otrzymał podobnego maila sprawdził, jak nie zostać oszukanym. W razie wątpliwości, oczywiście, można skontaktować się z bankiem telefonicznie, by wyjaśnić sprawę otrzymanego e-maila.

Jeżeli jednak ktoś padł ofiarą oszustwa, powinien wiedzieć, jak należy dalej postępować. Najważniejszy jest kontakt z bankiem, ponieważ pracownicy infolinii przekażą wszystkie wskazówki odnośnie zabezpieczenia konta przed utratą posiadanych na nim środków. W sytuacji, gdy podało się jakiekolwiek dane do karty, koniecznie powinno się ją zablokować. Obowiązkowo należy też zmienić PIN do bankowości internetowej.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.