Co powinieneś wiedzieć o e-papierosach?

 

E-papierosy przebojem zdobywają rynek. Pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy, a nawet zerwać z nałogiem. Zanim kupisz, dowiedz się „co i jak”.

 

 

Jak działa e-papieros?

 

E-papieros zbudowany jest z baterii (tworzącej główny korpus urządzenia), atomizera i kartridża z płynem (tz. e-liquidem). Innym typem konstrukcji jest połączenie dwóch ostatnich elementów w jednym module, nazywanym kartomizerem. Kartridż zawiera mieszankę glikolu propylenowego, gliceryny roślinnej oraz nikotyny. Jest ona podgrzewana w atomizerze do temperatury powyżej 150 stopni Celsjusza, dzięki czemu zamienia się w parę i może być wdychana przez użytkownika e-papierosa. Dzięki zawartości glikolu propylenowego i gliceryny opar ma postać mgiełki przypominającej dym wydzielany podczas spalania normalnego papierosa.

 

 

Czym się różnią liquidy do e-papierosów?

 

Płyny do e-papierosów (liquidy) różnią się między sobą aromatami, zawartością nikotyny oraz gęstością. Obecnie jest ich „do wyboru, do koloru”, istnieje także możliwość zakupu składników bazowych i samodzielnego sporządzania mieszanek (dzięki czemu e-palenie staje się jeszcze bardziej oszczędne). Jeśli chodzi o ilość nikotyny, to są płyny o jej zerowej zawartości, są też o tak dużej, że ich inhalowanie z powodzeniem zastępuje palenie tradycyjnego papierosa.

 

 

Rodzaje e-papierosów

 

Poszczególne modele e-papierosów mocno różnią się od siebie pod względem budowy. Pierwsze co dostrzegamy, to ich wygląd. Tutaj wyróżniamy inhalatory małe, często przypominające tradycyjne papierosy (bywają nawet zaopatrywane w diodę na szczycie, które świeci się podczas zaciągania), większe, typu „pen”, oraz cygara i fajki. Składają się one, jak już było wspomniane, albo z dwóch, albo z trzech modułów (bateria, atomizer i kartridż lub połączenie tych dwóch, czyli kartomizer). Warto pamiętać o tym, że wielkość baterii ma wpływ na to, jak długo możemy się inhalować bez ładowania.

Poza tym wśród e-papierosów występują dwa sposoby włączania: na przycisk oraz automatyczne. To drugie rozwiązanie może być zrealizowane albo poprzez zamontowanie czujnika ciśnienia (detekcja przepływu powietrza), albo czujnika akustycznego (detekcja dźwięku zaciągania się). Wszystkie z wymienionych aspektów konstrukcji wpływają na charakterystykę wrażeń przy korzystaniu z inhalatora. Ich dobór zależy od osobistych preferencji. Przed zakupem warto poczytać opinie na forach entuzjastów e-palenia. Jednak nic nie zastąpi eksperymentowania i dobierania optymalnych rozwiązań na drodze doświadczeń.

 

Zalety e-papierosów

 

E-papierosy posiadają trzy główne zalety, wymieniane jednym tchem niemal przez każdego sprzedawcę:

  • pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy (wydatki w porównaniu z paleniem tradycyjnych papierosów spadają o przynajmniej 50%),
  • pozwalają inhalować się w miejscach publicznych, nie narażając postronnych osób na bierne palenie (mgiełka jest wydzielana tylko wtedy, gdy inhalujący się zaciąga i w całości trafia do jego płuc; poza tym składa się z nieszkodliwych składników, nie pozostawia przykrego zapachu, typowego dla tytoniowego dymu),
  • pozwalają uniknąć negatywnego wpływu na zdrowie, jaki mają nornalne papierosy.

 

 

Wpływ e-papierosów na zdrowie

 

Ostatni z wymienionych powyżej argumentów jest dyskutowany. E-papieros jest dosyć świeżym wynalazkiem (co prawda koncepcja pojawiła się już w połowie XX wieku, jednak technologia pozwalająca na masową produkcję została opracowana dopiero kilka lat temu) i jego długofalowe działanie nie zostało jeszcze przebadane. Niektóre kraje zabraniają jego sprzedaży (np. Australia, Kanada), inne traktują go jako środek medyczny (np. Malezja, Nowa Zelandia), czasami wymagający recepty. W Polsce nie jest objęty żadnymi regulacjami prawnymi.

Niezależnie od braku badań, zachęcająco brzmi argument, że inhalując się e-papierosem unikamy wdychania tego wszystkiego, co jest wydzielane przy spalaniu normalnego papierosa. A jest to zbiór, bagatela, ponad 4 tysięcy związków, w tym cyjanowodoru, arsenu i amoniaku. Konsekwencją ich działania są liczne choroby trapiące palaczy oraz spadek odporności organizmu.

 

 

E-papierosy pomagają rzucić palenie

 

E-papierosy są doskonałym rozwiązaniem dla osób palących tradycyjne papierosy. Nie tylko pozwalają oszczędzać pieniądze i zdrowie, ale też dają szansę na wyrwanie się z nałogu. Poprzez dobór e-liquidów o różnej zawartości nikotyny można stopniowo odzwyczajać od niej organizm. Dzięki temu dużo łatwiej pożegnać się z nałogiem, ponieważ nie ma momentu, gdy nagle rezygnujemy z niego całkowicie.