Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Prezenty na zakończenie roku szkolnego

Prezenty za świadectwo to zwyczaj, który utarł się już kilka lat temu. Jak przez ten czas zmieniała się moda w kwestii wręczanych podarków? I czy rzeczywiście należy obdarowywać dziecko za oceny?

Teoretycznie prezenty od rodziców w zamian za satysfakcjonujące oceny na świadectwie nie przynoszą pozytywnych skutków pedagogicznych. W końcu dziecko powinno wiedzieć, że uczy się, przede wszystkim, dla siebie a nie dla rodziców. Jednak drobne upominki są w stanie mocniej zmotywować pociechę do wytężonego wysiłku w przyszłym roku. Dlatego tak powszechne jest wręczanie nie tylko przez rodziców, ale i dziadków czy ciocie i wujków pieniędzy, które dziecko może wydać w wakacje na różnego rodzaju rozrywki czy słodycze.

Podarkami są też same słodkości. Zaskakująca jest jednak tendencja, którą zauważamy w kilku ostatnich latach, czyli moda na wręczanie droższych prezentów.

Coraz częściej okazuje się, że wynagrodzeniem za trud zdobywania dobrych ocen są sprzęty elektroniczne, gry telewizyjne lub komputerowe, zegarki. Najlepszym, choć także nietanim pomysłem jest zorganizowanie dziecku wyjątkowych wakacji. Na pewno sprawdzi się koncepcja zorganizowanego wyjazdu, na przykład na kolonię lub kurs językowy. W ten sposób dziecko efektywnie odpocznie, odpręży się po tylu miesiącach nauki, a przy okazji będzie miało towarzystwo, możliwość poznania nowych ludzi i odwiedzenia nowych miejsc, co poszerzy jego horyzonty.