Jak dbać o zdrowie serca?

Młoda, uśmiechnięta kobieta w lekarskim kitlu składa z palców kształt serca

Choroby serca oraz układu krążenia to jedne z częstszych przyczyn zgonów w naszych czasach. Współczesny tryb życia niestety sprzyja powstawaniu takich schorzeń. Poniżej znajdziesz listę porad, jak dbać o zdrowe serce.

1. Regularnie uprawiaj sport.

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zwiększa wydolność organizmu i pomaga kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Może to być na przykład jogging, pływanie, jazda na rowerze, aerobik lub siłownia. Ważne jest, aby dostosować rodzaj aktywności do swoich możliwości i upodobań.

2. Unikaj palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu.

Dym tytoniowy zawiera substancje chemiczne, które uszkadzają tętnice i zwiększają ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Palenie tytoniu powoduje również skurcz naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi przez serce. Natomiast nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca. Dlatego ważne jest, aby unikać palenia tytoniu oraz ograniczać spożycie alkoholu do minimum.

3. Przestrzegaj zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dieta bogata w owoce, warzywa, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (np. z ryb) pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zwiększa wydolność serca oraz pomaga kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Owoce i warzywa zawierają witaminy, minerały oraz antyoksydanty, które chronią serce przed chorobami. Białko pochodzące z roślin lub ryb jest lekkostrawne i dostarcza organizmowi ważnych składników odżywczych. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

4. Monitoruj poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Cholesterol jest ważnym składnikiem komórek, ale nadmiar tej substancji może być szkodliwy dla zdrowia serca. Cholesterol zły, zwany LDL, odkłada się na ścianach tętnic, co prowadzi do ich zwężenia i zwiększa ryzyko zawału serca. Natomiast cholesterol dobry, zwany HDL, chroni przed chorobami serca. Ciśnienie krwi jest siłą, z jaką krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Nadciśnienie tętnicze, czyli za wysokie ciśnienie krwi, jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca.

5. Unikaj stresu.

Długotrwały stres powoduje wzrost poziomu hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, co zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca. Stres również może powodować niezdrowe nawyki, takie jak palenie, nadmierne spożycie alkoholu, czy złe odżywianie, co dodatkowo zwiększa ryzyko chorób serca. Dlatego ważne jest, aby radzić sobie ze stresem, np. poprzez różne metody relaksacji, takie jak medytacja, joga czy spacery.

6. Dbaj o masę ciała.

Otyłość, szczególnie brzuszna, jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób serca. Idealny sposób na utrzymanie prawidłowej wagi ciała to połączenie zdrowej diety i regularnego ruchu. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości i zapewnić wystarczającą ilość ruchu, aby poprawić wydolność serca i utrzymać prawidłową masę ciała.

7. Regularnie kontroluj swoje zdrowie u lekarza.

Lekarz może monitorować poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, wagę ciała oraz inne czynniki ryzyka chorób serca. Dzięki regularnym kontrolom, lekarz może wykryć ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie i podjąć odpowiednie kroki, aby je rozwiązać. Regularne kontrole umożliwiają również lekarzowi dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

8. Dbaj o sen i wypoczynek.

Gdy jesteśmy wyspani, nasze serce bije wolniej i stabilniej, a ciśnienie krwi jest niższe. Natomiast brak snu lub jego niedostateczna jakość powodują zaburzenia rytmu serca i ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia. Długotrwały brak snu może również przyczyniać się do rozwoju innych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość, co z kolei stanowi dodatkowe czynniki ryzyka chorób serca. Ponadto sen i wypoczynek pozwalają na regenerację organizmu, a to również ważne dla zachowania zdrowia serca. W trakcie snu organizm produkuje substancje, które chronią serce przed chorobami i uszkodzeniem.