Szkolenia z uprzejmości… dla lekarzy

Wydawać by się mogło, że kulturę osobistą i uprzejmość wynosi się z domu. Jednak lekarze wkrótce rozpoczną specjalne szkolenia z umiejętności bycia uprzejmym dla chorych. Bo to przecież sztuka!

Nie każdy jest dzisiaj człowiekiem uprzejmym i trudno tego od wszystkich oczekiwać. Służba zdrowia jednak, to dziedzina tak specyficzna, traumatyczna i bolesna, że aż prosi się o to, by lekarze byli bardziej przyjaźni i wykrzesali z siebie odrobinę empatii dla cierpienia innych. I tak ma być już wkrótce.

We wrześniu w Bydgoszczy ruszają szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej. Lekarze i opieka medyczna mają poznać zasady bycia uprzejmym, nauczą się też dbać o chorego, który jest przecież klientem szpitala. Mało tego, Bydgoska Izba lekarska zdecydowała się na szkolenia z komunikacji i warsztaty dla każdej specjalności osobno! To wszystko pomóc ma lekarzom w zrozumieniu tego, że leczą ludzi, a nie kolejne przypadki i że muszą być uprzejmi. A okazuje się, że rzeczywiście muszą.

Współczesny pacjent ma dzisiaj do wyboru nie tylko 1 szpital, w którym będzie się leczył. Może wybrać dowolny ośrodek szpitalny, który ma podpisaną umowę z NFZ. Skutek? Co mądrzejsi dyrektorzy szpitali słusznie zaczynają zauważać, że o pacjenta trzeba dbać.

Więc po latach nieuprzejmości lekarze wreszcie zaczną szkolenia ze zdawałoby się najbardziej oczywistej dziedziny na świecie (choć nie generalizujemy tutaj, bo przecież wielu lekarzy to empatyczni, wyjątkowi ludzie).