Koronawirus – jak się chronić?

Na całym świecie wszyscy zadają sobie jedno pytanie – jak chronić się przed koronawirusem? Epidemii na taką skalę we współczesnym świecie nie było. Nowy wirus, który pojawił się w Chinach na początku 2020 roku zaatakował już większość państw na świecie. Zdaniem naukowców nawet 70 procent całej populacji zarazi się koranawirusem. Osoby starsze i chore mogą tego nie przeżyć. Śmiertelność tej choroby przekracza 3,5 proc. zarażonych. W obliczu tak poważnego zagrożenia Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała kilka najważniejszych zasad, jakich należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

1. Regularne mycie rąk

Najważniejsza zasada higieny to najlepszy sposób na uniknięcie zarażenia. Ręce należy myć przed każdym posiłkiem, po wizycie w toalecie czy po dotknięciu przedmiotów, które narażone są na dotyk innych osób. Ręce należy myć przez 30 sekund wodą z mydłem lub zdezynfekować środkiem antybakteryjnym z alkoholem.

2. Czystość priorytetem

Koronawirus SARS-CoV-2 przynoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową i może bardzo długo być aktywny na różnych przedmiotach, dlatego mycie wszelkich powierzchni powinno być wykonywane dużo częściej. Chodzi np. o klamki, wózki sklepowe, biurka. Niewskazane jest bezpośrednie dotykanie takich miejsc. Zaleca się używanie rękawiczek w tym celu.

3. Sprawdzone źródło wiedzy

Szereg informacji, jakie pojawiają się obecnie w mediach może powodować liczne nieścisłość, dlatego wiedzę należy czerpać z właściwych źródła jak Światowa Organizacja Zdrowia oraz krajowe agencje i inspektoraty, odpowiedzialne za ochronę zdrowia. Rzetelne informacje pozwolą uniknąć niepotrzebnej paniki.

4. Podróżowanie warto przełożyć

Wiele państw wprowadza restrykcyjne normy odnośnie wjazdu turystów, dlatego podróże w okresie epidemii nie są zalecane. Na lotniskach i głównych dworcach mierzona jest temperatura podróżnych, osoby w grupie ryzyka poddawane są badaniom, a nawet kwarantannie, co może skutecznie zepsuć urlop.

5. Poprawne kichanie ma znaczenie

Roznoszenie koronawirus zminimalizuje bezpieczniejsze kichanie. Podczas kichnięcia usta i nos powinno się zakrywać rękawem lub chusteczką higieniczną, a nie dłońmi. Ponadto od razu po kichnięciu należy umyć lub zdezynfekować ręce, a chusteczkę wyrzucić.

6. Osoby starsze i chore pod szczególną opieką

Osoby po 60. roku życia lub chore na cukrzycę, raka czy inne przewlekłe choroby mają znacznie obniżoną odporność, dlatego zdecydowanie szybciej ulegają zakażeniu koronawirusem. Takie osoby w najbliższych tygodniach powinny unikać wszelkich zatłoczonych miejsc – sklepów, przychodni, kin.

7. Spokój przy pojawieniu się symptomów

Zgodnie z zaleceniami WHO osoby, które były we np. Włoszech czy Chinach i mają główne objawy koronowirusa, czyli gorączkę, kaszel, duszności, powinny telefonicznie skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań z zastosowaniem domowej kwarantanny lub zgłosić się bezpośrednio do specjalnego oddziału zakaźnego, gdzie będzie można przeprowadzić diagnozę i zastosować właściwe leczenia.