Jak działa lampa na podczerwień?

mężczyzna ogrzewa się lampą na podczerwień

Lampy na podczerwień to coraz popularniejsze urządzenia. Pierwotnie stosowane były tylko przez wykwalifikowany personel w gabinetach fizjoterapeutycznych, jednak obecnie coraz częściej kupowane są domu, gdzie służą jako wsparcie przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Jak działa lampa na podczerwień oraz do czego może być stosowana – na te pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest podczerwień?

Podczerwień to bardziej potoczne określenie na promieniowanie podczerwone, oznaczane też skrótem IR (od angielskiego słowa infrared). Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780 nanometrów do 1 milimetra, czyli między światłem widzialnym a falami radiowymi. Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne, ale w szerokim zakresie przy temperaturze pokojowej jego istotną składową staje się podczerwień. Dlatego bywa ona nazywana promieniowaniem termicznym.

Wpływ podczerwieni na ciało

W fizykoterapii używa się podczerwieni o długości fal od 770 do 15 000 nm. Absorbowane jest ok. 70% nich, reszta zaś odbijana (przez skórę). Absorbowane promieniowanie podczerwone wytwarza ciepło i to ono jest odpowiedzialne za prozdrowotne działanie IR, powodując m.in. lepsze ukrwienie napromieniowywanych tkanek.

Do czego można stosować lampę na podczerwień?

W domowych zastosowaniach lampy na podczerwień są głównie używane do wspierania fizjoterapii oraz przy codziennych dolegliwościach, takich jak bóle głowy i mięśni. Główne zalety lamp emitujących podczerwień to niska cena, łatwa obsługa, duże bezpieczeństwo i nie inwazyjność zabiegu oraz szeroki zakres zastosowań.

Lampa na podczerwień sprawdzi się w następujących przypadkach:

  • przy bólach głowy, głównie spowodowanych zatokami (a więc przy leczeniu zatok),
  • przy bólach mięśni (lampy chętnie są stosowane przez osoby uprawiające sport, ponieważ zwiększają ukrwienie mięśni i przyspieszają ich regenerację, używa się ich jednak także przy bólach spowodowanych nadmiernym napięciem, mających więc podłoże w układzie nerwowym),
  • przy trądziku (lampy na podczerwień używa się także do zastosowań kosmetycznych),
  • obrzęki oraz zwyrodnienia,
  • bóle reumatyczne,
  • stany zapalne,
  • migreny.

Jaką lampę na podczerwień wybrać do domu?

Lampy IR są coraz popularniejszym elementem wyposażenia gospodarstwa domowego. Obecnie dostępne są już nie tylko w sklepach medycznych, ale także w sklepach ze sprzętem AGD. Oznacza to, iż takie urządzenie bez problemu znajdziemy w każdym markecie oferującym artykuły gospodarstwa domowego.

Lampa na podczerwień wyposażona jest w promiennik, czyli specjalną żarówkę emitującą fale podczerwone. Poszczególne modele różnią się wyglądem, materiałem obudowy oraz, co bardzo istotne, obszarem napromieniowania. Należy dobrać lampę adekwatnie do zastosowań, np. mały obszar napromieniowania nie sprawdzi się, jeśli chcemy stosować IR do leczenia bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Lepiej kupić model wypróbowany z długim okresem gwarancyjnym.

Domowe ciepłolecznictwo to prosta metoda na ograniczenie stosowania leków, w tym przeciwbólowych. Sprawdza się jako wsparcie przy wszelkiej maści infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym przy problemach z zatokami. Pomoże też przy bólach głowy, migrenach, bólach stawów czy stłuczeniach.

Przed zakupem lampy należy upewnić się, czy nie ma się przeciwwskazań do jej stosowania. Są to m.in. choroby serca (szczególnie dotyczy to osób po zawale), choroby płuc, choroby nerek, gruźlica, ciąża.