Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Co warto wiedzieć o sinicach?

bałtycka plaża

oligator83 (Flickr)

Sinice spotykane w morzach i jeziorach są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Powstają szczególnie w upalne dni i z napływem wód rzecznych, gdyż wówczas mają najdogodniejsze warunki do rozwoju. Zakwit z reguły powstaje w około 2 dni i utrzymuje się przez około 5-7 dni.

Sinice to organizmy samożywne, które z definicji można spotkać w każdym środowisku. Są one odporne na długotrwałe susze, wysokie temperatury i kwaśne podłoże. Sinice żyją w wodach cały czas, jednak niebezpieczne stają się dopiero wtedy, kiedy zaczynają zakwitać. Namnażające się wtedy wykwity sinic wydzielają toksyny, które stanowią duże zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Charakterystyczną cechą są formujące się na powierzchni wody gęste kożuchy sinicowe oraz nieprzyjemny zapach wody. Najczęściej do przyjęcia dużych dawek toksyn dochodzi w trakcie uprawiania sportów wodnych takich jak pływanie, żeglarstwo, surfing czy narty wodne, gdyż to wtedy jesteśmy narażeni na połknięcie dużej ilości wody. W czasie zakwitu niebezpieczna może być tylko nie tylko kąpiel czy uprawianie sportów wodnych, ale nawet spacery po plaży, gdyż toksyny mogą dostać się do organizmu poprzez drogi oddechowe.

Objawy występujące po zatruciu sinicami to najczęściej zatrucia pokarmowe, ale w wyniku działania neurotoksyn mogą wystąpić także poważniejsze powikłania takie jak porażenie mięśni, które może prowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Sinice produkują także takie toksyny jak hepatotoksyny, które mogą silne uszkodzić wątrobę. Dermotoksyny produkowane przez sinice mogą także wywoływać swędzenie skóry, pieczenie, obrzęk, rumień, wysypka grudkowa lub pęcherzowa, pokrzywka oraz zapalenie spojówek.

Objawy zazwyczaj pojawiają się bezpośrednio lub kilku godzinach od kontaktu z wodą. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza.

Co ważne, wody, w której kwitną sinice nie powinno się podawać zwierzętom, a także nie wolno nią podlewać warzyw w ogrodach.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie sinice produkują toksyny. Niektóre gatunki są nietoksyczne, a co więcej zawarte w nich substancje mogą być korzystne dla zdrowia, gdyż posiadają właściwości przeciwutleniające i łagodzą stany zapalne. Naukowcy dowiedli także, że niektóre gatunki sinic produkują toksyny, które wykorzystywane są w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera, miewają działanie przeciwbólowe, a także przeciwnowotworowe