Wirus opryszczki pospolitej (HSV) – co to jest i jak leczyć?

opryszczka

Wirus opryszczki pospolitej (HSV) jest jednym z najstarszych, powszechnie występujących na całym świecie wirusem. Jest to schorzenie skóry i błon śluzowych mające nawracający przebieg. Zgodnie z najstarszymi źródłami wirus ten występował już w czasach starożytnych. Sam Hipokrates, zwany ojcem medycyny, nadał mu jego łacińską nazwę herpes simplex. Wzmożone występowanie wirusa zostało wówczas zauważone w miejscach, gdzie panowała gorsza jakość warunków sanitarnych, większa ilość przeziębionych osób, brak dostępu do odpowiedniej żywności oraz zmienne warunki klimatyczne. W obecnych czasach wirus HSV nazywany jest potocznie jako „zimno”.

Możliwość zarażenia i objawy

Wirus HSV przenoszony jest drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Tak więc zarazić się można przy zwykłym kichaniu, pocałunkach czy używaniu tych samych naczyń. Najczęściej dochodzi do zarażenia już we wczesnym dzieciństwie. Wirus ten jest tak przebiegły, że pierwsze objawy zarażenia są praktycznie niezauważalne dla nosiciela. Widoczne objawy występują jednak u osób zakażonych w bezpośrednim kontakcie z zarażonym, co może skutkować bolesnymi objawami, w niektórych przypadkach nawet zagrażającymi życiu.

Czy można wyleczyć?

Raz pojawiający się wirus pozostaje w organizmie już do końca życia, bowiem lokalizuje się w układzie nerwowym zarażonego człowieka. Znajduje się tam zazwyczaj w stanie „latencji wirusa”, czyli prościej ujmując w uśpieniu. Wirus ten wytwarza białka, które zaburzają pracę układu odpornościowego, przez co nie można się go pozbyć, a tym samym nie mieć pewności, kiedy zaatakuje ponownie. Medycyna do dziś nie rozwikłała zagadki, dlaczego u niektórych osób wirus pojawia się kilka razy w roku, a niektórzy zakażeni nie mają go wcale.

Typy wirusa

Drogą badań laboratoryjnych wirus podzielić można na dwa podtypy: HSV – 1 i HSV – 2, których objawy zakażenia są takie same, różni je natomiast lokalizacja. Objawy HSV-1 wykazywane są w obrębie nozdrzy, jamy ustnej (wargi) czy policzkach. Po uaktywnieniu wirusa osoba zarażona odczuwa swędzenie oraz pieczenie, które następnie przekształca się w ból. Po około 2 dniach widoczne są pęcherzyki zawierające wirusy, one natomiast mogą tworzyć tzw. nadrżerki, które są bardzo bolesne. Te potem przekształcają się w skorupki i dopiero po czasie następuje proces gojenia. Opryszczka ustępuje samoistnie do 10 dni.

HSV-2 jest wirusem opryszczki płciowej. Atakuje głównie genitalia kobiet i mężczyzn. Wirus ten przenoszony jest przez kontakt płciowy z osobą zarażoną. Nosiciel wirusa często nie jest świadom jego występowania, gdyż wirus ten przenosi się i rozwija bezobjawowo. Przebieg choroby oraz metody leczenia wyglądają praktycznie tak samo jak w wypadku HSV – 1.

Gdy opryszczka powstanie, należy wybrać się do lekarza, który dobierze odpowiednią kurację. Warto również odpowiednio zadbać o higienę. Opryszczki nie powinno się lekceważyć, gdyż czasem wirus może zaatakować mózg lub rogówkę oka, co prowadzi do zagrożenia życia i zdrowia.