Bezpieczeństwo podczas upałów

Wysokie temperatury cieszą tylko podczas urlopu, gdy większość dnia spędzamy nad wodą, korzystając z kąpieli i beztroskiej zabawy. Jednak, gdy upały stają się codziennością i doskwierają podczas pracy i domowych obowiązków, należy właściwie się zabezpieczyć. Temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni Celsjusza może być groźna dla zdrowia. Szczególnie dzieci i osoby starsze powinny być chronione przed upałami. Poniżej pięć głównych zasad bezpiecznego zachowania w czasie letniego skwaru.

Po pierwsze – woda

Gdy za oknem upał nie należy wychodzić z domu bez butelki wody. Koniecznie niegazowana i chłodna, ale nie lodowata. Picie zbyt zimnych napojów może wywołać szok dla organizmu, co jest bardzo groźne dla osób starszych i chorujących na dolegliwości układu krążenia. Najbardziej wskazane jest picie szklanki wody co godzinę, nawet gdy nie odczuwa się większego pragnienia. Szybka utrata wody z organizmu może doprowadzić do nagłego odwodnienia.

Po drugie – ochrona ciała

W czasie letnich spacerów obowiązkowo trzeba nosić kapelusz lub czapkę, które ochronią głowę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Bez takiej ochrony łatwo o przegrzanie, które skończyć się może bólem głowy, zawrotami, a nawet udarem słonecznym. Wskazane jest lekkie, przewiewne ubranie i obuwie. Warto też chronić oczy i nosić okulary słoneczne z wysokim filtrem. Natomiast całe ciało należy posmarować kremem z filtrem UV, bo nawet krótki spacer w czasie upałów może doprowadzić do poparzeń słonecznych.

Po trzecie – zostań w domu, jeśli możesz

Osoby starsze i małe dzieci w czasie 30-stopniowych upałów nie powinny wychodzić na pełne słońce. W takie dni najlepiej zostać w chłodniejsze części domu lub ogrodu, gdzie można spokojnie korzystać z uroków letnich dni, bez ryzyka przegrzania ciała. W tym okresie niewskazane jest spożywanie dużej ilości cukru oraz kawy, gdyż sprzyjają to odwodnieniu. Lepiej również zrezygnować z większego wysiłku fizycznego i treningu na świeżym powietrzu, by nie forsować nadto naszego ciała.

Po czwarte uważaj na samochód

Każdego roku słyszy się o tragicznych zdarzeniach, gdy w rozgrzanym samochodzie zostawia się dziecko lub zwierzę domowe. Zaledwie kilkadziesiąt minut w rozgrzanym do nawet 60 stopniu pojeździe wystarczy, by organizm doznał szoku termicznego, dłuższe przebywanie w takich warunkach kończy się śmiercią.

Po piąte rozwaga nad wodą

Korzystanie z kąpieli w chłodnej wodzie mórz i jezior to najlepszy sposób na upał. Jednak z takiej przyjemności należy korzystać z pełną odpowiedzialnością. Stopniowe zanurzanie się pozwoli przygotować ciało na ochłodzenie. Zakazane jest spożywanie alkoholu nad wodą i kąpanie się w miejscach niedozwolonych.