Linux (Ubuntu) na tablety już wkrótce

Ubuntu na tablety

Najpierw na stronie Ubuntu pojawił się zegar zatytułowany „Tick, tock, tablet time!”, który odliczał czas do godziny zero. Gdy nadeszła, Canonical ogłosił dobrą nowinę – będzie Ubuntu na tablety.

Użytkowników mobilnych urządzeń może to tylko cieszyć. Im większa konkurencja wśród systemów operacyjnych, tym lepsza będzie ich jakość. Do tego Linux powiększy grono darmowych, ale zaawansowanych i dopracowanych OS. Wcześniej zapowiedziano Ubuntu dla smartfonów. Od tego czasu sporo mówiono o jego edycji tabletowej. Teraz Canonical potwierdza te pogłoski – już niebawem zainstalujemy Linuxa na dachówkach. Prawdę mówiąc nie trzeba będzie na to zbyt długo czekać – Ubuntu dla smartfonów i tabletów ma być dostępne już w czwartek (21 lutego). Oficjalna premiera nastąpi kilka dni później, 25-28 lutego, na targach MWC 2013 w Barcelonie.

Co zaoferuje użytkownikom mobilna wersja Ubuntu? Wygląda na to, iż będzie to w pełni wartościowy, bardzo przyjazny dla użytkownika system operacyjny. Zarówno w smartfonowej, jak i tabletowej wersji zaimplementowano system gestów pozwalających na intuicyjną kontrolę urządzeń. Co zapewne ucieszy wiele osób, Ubuntu daje możliwość równoczesnego korzystania z dwóch aplikacji, w sąsiadujących obok siebie oknach, dzięki czemu połączymy np. robienie notatek z przeglądaniem sieci lub wideokonferencją.

Mobilne Ubuntu obsłuży urządzenia wyposażone w procesory zbudowane w architekturze ARM. Poniżej prezentacja jego możliwości: