Podróż z blablacar.pl – pomysł na tańszy transport

blablacar

Nie od dzisiaj wielu z nas szuka sposobów na oszczędniejsze życie. Okazuje się, że wciąż powstają nowe pomysły na to, jak wydawać mniej. Jest to zauważalne nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach naszego kontynentu. Oczywiście, zjawisko nasiliło się od momentu, w którym europejska gospodarka zaczęła notować coraz gorsze wyniki. Od tamtej pory, Hiszpanie wymyślili na przykład, że zamiast płacić za usługi, można się nimi wymieniać, przeliczając je na godziny do odpracowania, a Francuzi wymyślili, że dzięki komunikacji internetowej, można obniżać koszty podróży, znajdując osoby chcące jechać w tę samą stronę i dokładające się do paliwa. Założyli nawet serwis on-line umożliwiający nawiązywanie kontaktów miedzy kierowcami, a pasażerami chętnymi do wspólnej podróży.

Podobny portal chciało u nas stworzyć dwóch Polaków – Piotr Jaś i Michał Pawelec. Mając ciekawy pomysł, mężczyźni uczestniczyli w konferencji, na której poruszano tematykę start-upów. To właśnie wtedy nawiązali kontakty, po których odezwał się do nich wspomniany, francuski serwis. Jego autorzy postanowili nawiązać współpracę z Polakami chcąc, by w naszym kraju powstał podobny portal. Polska wersja blablacar zrodziła się pod koniec ubiegłego roku. Koncepcja spotkała się z tak dużą aprobatą, że założyciele mogli zrezygnować ze starania się o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, ponieważ ich projektem zainteresowało się kilku cennych inwestorów.

Tempo rozwoju blablacar.pl zaskoczyło chyba nawet jego twórców. Okazuje się, że na stronie znajdują się tysiące propozycji związanych z przejazdem. Największa liczba ofert to te dotyczące tras między dużymi miastami. Z możliwości znalezienia przejazdu zadowoleni są zarówno wszyscy ci, którzy nie chcą podróżować wolniejszymi i mniej komfortowymi środkami transportu publicznego, jak też ci, którzy chcą zaoszczędzić i zostawić własne auto w garażu. Natomiast kierowcy umieszczający ogłoszenia w serwisie cieszą się, że nie muszą samodzielnie pokrywać kosztów paliwa i mogą nieco zaoszczędzić, mając przy okazji towarzystwo w podróży.

Jak nietrudno się domyślić, największą popularnością blablacar.pl cieszy się wśród młodych ludzi, w tym głównie studentów. To oni najczęściej musza pokonywać całkiem spore trasy między domem rodzinnym a miastem, w którym się uczą. To także oni z reguły najbardziej chuchają na każdy grosz, jednocześnie chcąc szybko dotrzeć do celu. A podróż samochodem i dzielenie kosztów paliwa jest dla nich korzystniejsze niż daleka trasa pokonywana koleją lub autobusem.