Mobilna wyszukiwarka dłużników od KRD

aplikacja mobilna KRD

Podejmując współpracę z inną firmą lub osobą prywatną, warto wiedzieć, czy nie jest ona zadłużona. Mobilna wyszukiwarka dłużników ma nam ułatwić pozyskiwanie takich informacji. Na pomysł stworzenia tego typu aplikacji wpadli pracownicy Krajowego Rejestru Długów. Chcą w ten sposób ułatwić wszystkim Polakom weryfikację współpracowników oraz kontrahentów pod kątem wiarygodności finansowej. Takie rozwiązanie ma być zabezpieczeniem przed nawiązywaniem kontaktów biznesowych z jednostkami, które mają problemy finansowe i niekoniecznie będą w stanie wywiązać się z kolejnych zobowiązań.

Mobilna wyszukiwarka dłużników jest dostępna w systemach Android oraz iOS. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Żeby poznać historię zadłużenia drugiej jednostki, nie potrzebujemy żadnych jej danych, poza Numerem Identyfikacji Podatkowej. Po jego wpisaniu otrzymamy wszystkie potrzebne informacje dotyczące wierzycieli sprawdzanej przez nas osoby prawnej. Prezentowane przez aplikację dane będą dość dokładne. Dowiemy się z nich, ilu wierzycieli ma konkretna jednostka, a także, jakie są kwoty jej poszczególnych zadłużeń.

Chociaż aplikacja dająca firmom dostęp do Krajowego Rejestru Dłużników została stworzona głównie z myślą o przekazywaniu danych na temat długów, to jednak wyświetla również te korzystne informacje. Jeżeli jakiejś firmie wystawiono pozytywne opinie związane ze spłacanymi przez nią długami, to również się o tym dowiemy. To natomiast może zachęcić nas do nawiązania współpracy, ponieważ będzie dowodem na to, że przedsiębiorstwo jest godne zaufania.

Według KRD, mobilna aplikacja pozwalająca sprawdzić ewentualne zadłużenia drugiej jednostki ma zapewnić firmom większe bezpieczeństwo przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych. To tym istotniejsze, że ze statystyk wynika, iż 25% przedsiębiorców w ogóle nie sprawdza, czy firma bądź osoba, z którą nawiązuje współpracę jest wiarygodna i nie posiada żadnych niespłaconych długów. Brak ostrożności może natomiast doprowadzać do strat finansowych i nieudanych przedsięwzięć, co osłabia nie tylko konkretne firmy, ale też całą rodzimą gospodarkę. Zachowanie ostrożności będzie zatem korzystne zarówno dla firm, jak też dla całego sektora przedsiębiorstw. Tym bardziej, że według aktualnych danych, jedynie 12,6% spośród nich nie jest zadłużonych.