Co po Brexicie czeka Polaków mających firmy w UK?

flaga uk

Chris Colhoun/flickr.com

Brexit, czyli opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię przysporzy wielu problemów wszystkim Europejczykom. Jak na decyzji Brytyjczyków ucierpią firmy prowadzące działalność na terenie Zjednoczonego Królestwa?

Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unie Europejskiej ucierpi praktycznie każdy Europejczyk. Przyniesie to szkody poszczególnym państwom, całej Wspólnocie, ale nawet samej Wielkiej Brytanii. Poza osobami prywatnymi, jak choćby setki tysięcy Polaków żyjących obecnie na Wyspach i drżących o swoje bezpieczeństwo, powody do stresu mają też przedsiębiorstwa działające na terenie Królestwa

Na ok. 800 tysięcy Polaków żyjących na Wyspach, działają 22 tysiące firm prowadzonych przez polskich szefów, a kolejnych ok. 65 tysięcy tych jednostek to jednoosobowe działalności gospodarcze. Nie wszystkie z nich zostały założone w Wielkiej Brytanii, część osób emigrowała już w trakcie prowadzenia interesów i dopiero później przenosiła firmy. W samym tylko 2015r. przeniesionych zostało niemal 1200 firm. Specjaliści uspokajają jednak właścicieli firm podkreślając, że nie zostaną oni w żaden nagły sposób deportowani ani pozbawieni swoich włości, a już na pewno nie stanie się to z dnia na dzień

Przede wszystkim trzeba pamiętać o 2-letnim okresie przejściowym, w którym UK nadal będzie musiała funkcjonować tak, jakby należała do Wspólnoty. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobre kontakty z Brytyjczykami uda się utrzymać, dzięki niemal pewnym dążeniom obu stron do zachowania wolnego rynku. Zależy na tym nie tylko polskim eksporterom, ale również brytyjskim odbiorcom. Najważniejszą kwestią są jednak podatki, które przez firmy działające na terenie tego kraju, wpłacane są do brytyjskiego budżetu. Zaskakujące byłoby, gdyby politycy dopatrzyli się w tym problemu.

Należy przypuszczać, że mimo aktualnego, wrogiego nastawienia do imigrantów, Brytyjczycy w końcu przestaną prześladować obcokrajowców i uświadomią sobie, że to właśnie przyjezdni byli istotną częścią ich gospodarki. Na spokojnie znów zaczną doceniać zarówno polskich pracowników, jak i polskie firmy. Póki co, analitycy nie mają wątpliwości, że nie ma sensu martwić się na zapas, bo nie pojawiły się jeszcze żadne informacje o ewentualnych problemach z funkcjonowaniem polskich firm na terenie Zjednoczonego Królestwa.