Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są?

Polska w UE

alex.ch, flickr

Pandemia, która dotarła do Polski już ponad rok temu, wciąż trwa. Sytuacja od marca 2020 roku wciąż jest trudna i prawdopodobnie tak szybko się nie stabilizuje. Jednak starcie z koronawirusem jest trudne nie tylko dla medyków czy chorujących, bo wraz z Covid-19 przyszedł do Polski ogromny kryzys. Nasz kraj ucierpiał gospodarczo i nie podniesie się, póki nie wprowadzi się konkretnego planu naprawczego. Na szczęście Rząd ma pomysł.

Nie tak szybko

Premier Polski na ostatnim przemówieniu opowiedział o Krajowym Planie Odbudowy – brzmi obiecująco. To będzie ważny krok dla naszego kraju, o czym zapewniał sam Mateusz Morawiecki. Jednak przestrzegł on również przez tym, że nowy plan naprawczy nie zostanie wprowadzony, dopóty, dopóki epidemia nie zostanie całkowicie zduszona. Premier podkreślił również, że właśnie na tym, póki co, skupia się Rząd i powstrzymanie epidemii w Polsce jest całkowitym priorytetem.

Krajowy Plan Odbudowy

Zapowiadany plan naprawczy ma pięć podstawowych założeń. Dokument KPO, który ma Polsce zapewnić dostęp do Unijnych środków finansowych w celu odbudowania krajowej gospodarki, oparty został na pięciu głównych filarach:

  • Transformacji cyfrowej,
  • Odporności i konkurencyjności gospodarki,
  • Dostępności i jakości służby zdrowia,
  • Zielonej i inteligentnej mobilności,
  • Ekologicznej energii oraz zmniejszaniu energochłonności.

Nowy Polski Ład

W ramach programu tworzone będą nowe inwestycje, ale będzie on przede wszystkim zbiorem propozycji i planów, które mają być realizowane w polskiej rzeczywistości po zwalczeniu epidemii. Prawdopodobnie dotyczyć będą one głównie rozwoju infrastruktury w Polsce oraz innowacyjnych technologii. Ostatnio rząd zaprezentował szereg zmian podatkowych, które miałyby zostać wprowadzone w ramach Nowego Ładu, byłoby to m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego.

Nowa rzeczywistość

Cały plan ma na celu wprowadzenie społeczeństwa do nowej rzeczywistości, gdzie kraj będzie się rozwijał i podnosił po trudnym czasie walki z Covid-19. Chodzi również o to, by ustabilizować i wzmocnić nadwyrężoną przez pandemię gospodarkę. Rząd przewiduje, że po epidemii zmieni się podejście społeczne do biznesu, handlu oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych. Premier uważa, że to ogromna szansa dla Polski i trzeba ten moment jak najlepiej wykorzystać, aby szybko stanąć na nogi. Stąd też szeroko zakrojone plany naprawcze, które zostaną wprowadzone w życie zaraz po tym, jak ogłoszona zostanie ostateczna wygrana w tej nierównej walce. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Na ten moment premier apeluje o rozwagę i prosi o pomoc w walce z pandemią. Im szybciej koronawirus zostanie pokonany, tym szybciej program „Nowy Polski Ład” będzie mógł być wprowadzony, a wówczas z pewnością poprawi się sytuacja większości Polaków.

Pandemia to trudny przeciwnik – tym bardziej, że uderza na wielu frontach. Jednym z tych, które ucierpiały najbardziej jest polska gospodarka. Wielu przedsiębiorców straciło płynność, wiele firm musiało zostać zamkniętych. Te, które jeszcze walczą o utrzymanie na rynku, wyglądają z nadzieją końca pandemii i poprawy sytuacji. Nie wiadomo jeszcze jak potoczy się sytuacja, jednak na czasy „po pandemii” polski Rząd ma już plan naprawczy.