Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu?

Jeśli nie chcemy kupować samochodu, ale zależy nam na tym, aby jeździć wymarzonym modelem, możemy za ułamek jego ceny na start wynająć go albo wziąć w leasing. W przypadku obu rozwiązań nie musimy płacić pełnej ceny za auto jak przy kupnie na własność. Kiedy jednak warto wybrać leasing konsumencki, a kiedy wynajem długoterminowy? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Na szczęście, aby móc znaleźć się za kierownicą upatrzonego modelu auta, nie musimy od razu wydawać na nie kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy ani zaciągać kredytu. W ostatnich kilku latach rozwinęła się oferta firm, które mają w swojej ofercie leasing adresowany nie do przedsiębiorców, a do konsumentów. Popularność zyskuje także najem samochodu.

Leasing konsumencki – na czym polega?

Jeszcze nie dawno leasing samochodu jednoznacznie kojarzył się z produktem dla firm. Trudno się dziwić, skoro leasing konsumencki nie był jasno uregulowany prawnie i w praktyce niewiele firm go oferowało. Drugą sprawą było przywiązanie Polaków do własności. Niewiele osób decydowało się, aby jeździć nieswoim autem. Teraz jednak sytuacja prawna, ale i zwyczaje polskich konsumentów powoli się zmieniają i coraz więcej osób korzysta z leasingu dla osób fizycznych.

Leasing konsumencki to umowa, w której leasingodawca zezwala na użytkowanie leasingobiorcy przedmiotu zawartego w umowie (samochodu) przez określony czas, a leasingobiorca w zamian zobowiązuje się uiszczać określoną opłatę. Ważne jest, że przez czas trwania leasingu konsument nie jest właścicielem używanej rzeczy. Może ją jednak później wykupić na korzystnych warunkach.

Aby zawrzeć umowę leasingu, trzeba posiadać wkład własny, który stanowi umówiony procent wartości auta.

Długoterminowy najem auta – na czym polega?

Najem długoterminowy to forma dzierżawy samochodu, inaczej zwana „autem w abonamencie”. Oznacza to, że użytkownik pojazdu może z niego korzystać w zamian za opłacanie stałej kwoty. Aby zawrzeć umowę najmu, trzeba wnieść jednorazową kaucję. Zdarza się również, że na wynajmowany samochód jest narzucany limit kilometrów, który można nim przejechać w ciągu roku.

Auto wypożycza nam firma i działa to na podobnej zasadzie jak wypożyczanie kajaka, roweru czy samochodu na wakacjach. Najem długoterminowy charakteryzuje się dłuższym okresem trwania umowy, stąd też proporcjonalnie niższy koszt za dzień.

Podstawową cechą najmu, która odróżnia go od leasingu jest fakt, że samochodu zazwyczaj się nie wykupuje. Jeśli mamy ochotę jeździć nim nadal, to możemy przedłużyć najem, ale nie mieć auto na własność.

Leasing czy najem auta – co wybrać?

Mając do wyboru dwie drogi do jeżdżenia wymarzonym autem, bez konieczności kupowania go, co warto wybrać?

Jeśli w przyszłości chcielibyśmy mieć użytkowane przez nas auto na własność, to zdecydowanie warto wybrać leasing. Z każdą ratą leasingową spłacamy samochód, więc po umówionym okresie zazwyczaj możemy mieć go na własność za ok. 1% wartości.

W przypadku najmu płacimy tylko abonament, więc gdy mamy w planach wykup, to nie będzie on opłacalny, bo musielibyśmy ponieść pełne koszty. Ma to jednak tę zaletę, że nie musimy przywiązywać się do danego modelu, tylko możemy testować różne – bez zobowiązań.

Kiedy zdecydujemy się na leasing to w dużo większym stopniu niż przy najmie możemy traktować samochód jak nasz własny. Mamy możliwość dokonania przeglądu czy naprawy, tam gdzie chcemy. Możemy również wybrać dowolnego ubezpieczyciela.

O samochód wynajmowany dużo bardziej trzeba dbać. Jeśli po zakończeniu umowy firma wynajmująca zauważy usterki, które nie wynikają ze standardowego użytkowania, trzeba będzie dopłacić. Ubezpieczenie auto już ma, a składka jest wliczana w cenę wynajmu.

Kolejną kwestią do zastanowienia jest limit kilometrów. Leasingodawcy zazwyczaj go nie narzucają, natomiast firmy zajmujące się najmem już tak. Jeśli więc planujemy jeździć więcej niż ok. 30 tys. km rocznie, wtedy zostaje nam leasing.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, czy jest dla nas ważne, jakim modelem i w jakiej wersji wyposażenia będziemy jeździć. Jeśli nie, to wtedy najem będzie lepszą opcją. Nie ma tam możliwości konfiguracji wnętrza. Można tylko wybierać z gotowego katalogu modeli. Leasing to z kolei większa swoboda, bo mamy możliwość wyposażyć samochód jak chcemy i dostosować go do własnych potrzeb. Oczywiście im droższy model, tym rata leasingu będzie wyższa.

Podsumowanie

Zastanawiając się, czy wynajem długoterminowy czy leasing będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, warto pomyśleć o tym, co chcemy dalej robić z tym autem.

Jeżeli mamy w planach je wykupić i jeździć nim przez kolejne lata, to dużo lepszy będzie leasing. Możemy wybrać model w dowolnym kolorze czy wersji wyposażenia, płacić wybraną polisę czy naprawiać auto u znajomego mechanika. Mamy większą swobodę i od początku możemy traktować auto jak własne.

Jeśli natomiast nastawiamy się na testowanie różnych modeli i nie zależy nam, aby auto miało konkretne gadżety czy kolor lakieru, to wtedy warto wybrać wynajem długoterminowy. W takim przypadku nie musimy przejmować się naprawami czy wyborem ubezpieczenia. Płacimy tylko ratę najmu oraz za benzynę i komfortowo możemy jeździć. Trzeba jednak pamiętać, że auto nie jest nasze i trzeba traktować je jak czyjąś własność.