Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Wizyta u lekarza dobrem luksusowym

Sezon chorobowy w pełni, a dodatnie temperatury nie pomagają uchronić się przed wirusami. Zgodnie z informacjami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od początku tego roku zarejestrowano w Polsce prawie 90 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę. A skutki tej choroby mogą być opłakane, więc warto już teraz wiedzieć, jak odróżnić ją od zwykłego przeziębienia.

Ogólne osłabienie, bóle głowy, kaszel czy katar to objawy, które mogą występować przy grypie i przeziębieniu. O ile to drugie, jeśli będziemy się oszczędzać i leczyć się domowymi sposobami lub lekami bez recepty przejdzie, to nieleczona grypa może skończyć się nawet śmiercią.

Najgorsze są skutki nierozpoznanej i zaniedbanej infekcji. Możemy nabawić się zapalenia płuc, oskrzeli, zatok, mięśnia sercowego, drgawek, a nawet sepsy.

Objawy grypy

Grypa to wirusowe zakażenie dróg oddechowych, które może powodować nawet śmierć. Największa zachorowalność panuje sezonowo – jesienią i zimą. Można bardzo łatwo zarazić się od osoby, która jest zarażona wirusem poprzez brak higieny rąk albo kontakt bez maseczki na twarzy.

Grypa może trwać nawet kilka tygodni, ale już 1 -2 dni przed jej rozpoczęciem możemy czuć ogólne osłabienie. Po wysokiej gorączce (może ona dochodzić nawet do 40 stopni u małych dzieci) możemy poznać, że grypa już nas zaatakowała. Do tego możemy mieć katar, kaszel, dreszcze, ból głowy i mięśni.

Jeśli mamy takie objawy, należy jak najszybciej umówić się do lekarza, który przepisze nam środki, niwelujące przykre dolegliwości. Warto pamiętać, że na grypę nie stosuje się antybiotyków, bo ta choroba jest wywoływana przez wirusy, a nie bakterie.

Objawy przeziębienia

Mówi się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony 7 dni. Jest to prawdą także przy przeziębieniu. Objawy takie jak właśnie wodnisty katar, lekki kaszel czy bóle głowy można zniwelować lekami bez recepty albo domowymi sposobami. Przy przeziębieniu zazwyczaj nie występuje gorączka, więc można w miarę normalnie funkcjonować. Jeśli jednak mamy taką możliwość, lepiej zostać w domu i nie wystawiać się na działanie zimnego powietrza. Wtedy szybciej uporamy się z chorobą, bez konieczności stosowania aptecznych środków. Wystarczą domowe sposoby, takie jak czosnek, cytryna, miód czy imbir. Przy łagodnych objawach nie ma również konieczności wizyty u lekarza.

Grypa czy przeziębienie?

Jeśli jesteśmy ogólnie osłabieni, to może to być znak, że łapie nas przeziębienie lub grypa. Jak jednak to odróżnić, aby w porę zareagować?

  • Grypa objawia się wysoką gorączką (nawet do 40 stopni), przy przeziębieniu temperatura ciała nie przekracza 37 stopni.
  • Ogólne osłabienie towarzyszy nam w tych dwóch przypadkach, ale przy grypie jest ono dużo silniejsze i dłużej się utrzymuje.
  • Katar (szczególnie wodnisty) dużo częściej występuje przy przeziębieniu.
  • Przy grypie bardzo silnie może boleć nas głowa, a ból przypomina ataki migreny. Przy przeziębieniu bóle są dużo słabsze i znikają po zastosowaniu środków przeciwbólowych bez recepty.
  • Kaszel jest przy grypie dużo bardziej uporczywy, napadowy, a ból gardła naprawdę silny. Przeziębieniu towarzyszy raczej lekkie pokasływanie i drapanie w gardle.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaka choroba nas dopadła, warto wyjaśnić je z lekarzem lub farmaceutą w aptece.