Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę?

Widok z góry - biurko przy którym siedzą dwie kobiety. Podają sobie dłonie. Na biurku laptop i dokumenty

Każda firma jest inna, każde stanowisko też – z tego względu nie da rady opracować jednego uniwersalnego profilu kompetencji miękki i twardych idealnego kandydata. Za to można wskazać pewne powtarzalne elementy, które według rekruterów mają kluczowe znaczenie przy wyborze kandydata do pracy. Poniżej znajdziesz listę takich cech. Jeśli myślisz o rozwoju swojej kariery, popracuj nad nimi, a zwiększy to twoją atrakcyjność jako pracownika.

Na pierwszym miejscu rekruterzy wymieniają kompetencje zawodowe. To oczywiste, że zwracają uwagę na posiadane przez kandydata umiejętności i doświadczenie, które są niezbędne do wykonywania pracy w danej dziedzinie. Jednak ich priorytet wynika także z tego, iż najłatwiej je sprawdzić oraz informacja o nich jest zazwyczaj dostępna jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji, np. z profilu zawodowego kandydata umieszczonego w internecie. Znaczenie kompetencji zawodowych zależy od specyfiki pracy, charakterystyki danej rekrutacji (czasami potrzebny jest nowy kandydat natychmiast, czasami pracodawca może sobie pozwolić na jego przeszkolenie) oraz od tego, jak trudno dane kompetencje zdobyć.

Konkretne, twarde kompetencje są ważne, jednak je można je nabyć i wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę. Rekruterzy zwracają więc uwagę na inne cechy kandydata, wśród których kluczowe są motywacja i zaangażowanie. Rekruterzy chcą widzieć, że kandydat jest zmotywowany do pracy i ma zapał do działania. Osoby, które są entuzjastycznie nastawione do wykonywania swoich obowiązków, są bardziej pożądane. Wynika to zarówno z tego, że taka osoba dużo szybciej się uczy, jak i z tego, że później osiąga lepsze wyniki. Nawet jeśli jesteś bardzo kompetentny, ale brakuje w tobie entuzjazmu, pracodawca może nie zdecydować się na twoją kandydaturę i wybrać kogoś, kto emanuje pozytywną energią.

Umiejętności miękkie to hasło, które na rynku pracy jest bardzo często powtarzane. Rekruterzy zwracają uwagę na to, jak kandydat radzi sobie z innymi ludźmi, jakie ma umiejętności komunikacyjne, jak podejmuje decyzje oraz jak radzi sobie z sytuacjami stresowymi. Są to niezwykle ważne cechy, mogące mieć ogromny wpływ nie tylko na pracę danej osoby, ale też zespołu. W wielu zawodach to właśnie umiejętności miękki zaczęły przesądzać o sukcesie. Przykładem są programiści – jeszcze kilka lat temu można było być typem “nerda”, niekomunikatywnego, ale dobrze piszącego kod. Lecz obecnie odnoszący sukcesy koder to ktoś, kto potrafi doskonale funkcjonować w zespole. Co jest tym istotniejsze, że spopularyzował się zdalny tryb pracy, w którym sprawna komunikacja jest kluczowa.

Oprócz różnego rodzaju cech oraz umiejętności, bardzo często dla rekruterów istotna jest dostępność. Rekruterzy szukają kandydatów, którzy są dostępni do pracy w określonym czasie i w określonych miejscach. To może mieć związek z dostępnością kandydata do wyjazdów służbowych, pracy na zmiany, itp. Czasami też chodzi o to, kiedy kandydat może rozpocząć nową pracę – zdarzają się projekty rekrutacyjne “na już”.

Jednym z pozytywnych sygnałów dla rekrutera jest pasja związana z wykonywanym zawodem. Dzięki temu widać, że kandydat nie utknął w danej profesji przez przypadek, tylko robi zarobkowo to, co kocha.

Obecnie na listach najważniejszych cech dobrego kandydata coraz częściej pojawia się samoświadomość. Można ją uznać za część umiejętności miękkich. Oznacza zdolność do krytycznego spojrzenia na siebie oraz swoją rolę w pracy zespołowej. Osoby bez samoświadomości mają tendencję do przypisywania sobie zespołowych sukcesów, a jednocześnie, gdy chodzi o odpowiedzialność, starają się ją rozmywać na cały zespół.

Jak widzisz po powyższym zestawie kluczowych cech kandydata – nic nie jest przesądzone. Niemal nad wszystkim można popracować, doskonalić się, a dzięki temu zyskiwać coraz lepszą pozycję na rynku pracy. W tym procesie istotne jest m.in. to, aby brać udział w profesjonalnie przeprowadzanych rekrutacjach. Takich, które kończą się tzw. feedbackiem, czyli kandydat otrzymuje informację zwrotną, nawet jeśli nie został przyjęty do pracy. Informacja zwrotna zawiera uwagi rekrutera, ze wskazaniem, brak lub niedostateczny rozwój jakich cech sprawiły, że wybrano jednak kogoś innego.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.