Jak obniżyć koszt budowy domu jednorodzinnego

Marzenie o własnym domu zazwyczaj jest bardzo ciężkie do zrealizowania. Taka inwestycja to ogromne koszta. Można spróbować je obniżyć, a tym samym uczynić marzenia bardziej realnymi.

Wyszczególnia się 4 etapy realizowania projektu, na które przypadają nierówno rozłożone koszta budowy domu:

 

 1. Prace ziemne oraz przygotowawcze (w tym wykonywanie fundamentowanie) – 10% kosztów
 2. Doprowadzenie do stanu surowego otwartego – 30 % kosztów
 3. Doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego – 20% kosztów
 4. Prace wykończeniowe – 40% kosztów

Często ciężko odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje budowa domu. Mamy do czynienia z wieloma czynnikami (sprawy administracyjne, wykonawstwo, materiały itp.), które decydują o cenie. Jednak dużo większe prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnego kosztorysu mamy korzystając z gotowego, sprawdzonego projektu – jeśli był on stawiany już wielokrotnie, dane biuro miało wiele czasu, aby nabyć związanego z nim doświadczenia i przewidywania będą tu w dużym stopniu trafne.

Szukając oszczędności w budowie domu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów tej inwestycji:

 1. Wyszukiwanie promocji na materiały budowlane. Wygodniej jest kupić, co potrzebne w pierwszym lepszym sklepie albo zlecić to wykonawcy, jednak jeżeli sami zainteresujemy się tematem, mamy szanse na zrobienie sporych oszczędności. Koszt budowy domu w dużej mierze zależy od kosztów materiałów. Dlatego warto rozejrzeć się za najlepszą ofertą. Jest szansa, że przy tej okazji trafimy też na jakąś okazję – przecenę lub promocję. Tutaj jednak lepiej zwrócić uwagę, czy oferowany towar nie jest wybrakowany lub niskiej jakości.
  Trzeba zaznaczyć, iż zakup materiałów przez wykonawcę budowy też może być związany z oszczędnościami. Często kupuje on większe ilości, oferowane mu są więc lepsze ceny. Do tego zazwyczaj korzysta ze sprawdzonych dostawców, nie musimy się więc martwić o jakość.
  Dokonując wyboru między różnymi materiałami musimy też pamiętać, że na końcowy koszt składa się nie tylko ich cena, ale też robocizna. Dlatego droższa technologia, która jednak wymaga dużo mniejszych nakładów pracy na budowie, finalnie może się okazać tańsza.
 2. Budowa systemem gospodarczym jest dużo tańsza niż systemem zleconym. Sami możemy wykonać szereg prac (kładzenie kafelków, stawianie ścianek gipsowych, a nawet wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej). Oczywiście potrzebne będą nam do tego narzędzia oraz wiedza. Tę drugą najlepiej zdobyć w praktyce, dlatego, jeżeli sami się na tym nie znamy, dobrze wykonywać prace pod okiem doświadczonej osoby. Ogólnie budowa domu systemem gospodarczym polega na tym, iż sami w miarę potrzeb zatrudniamy ekipy do wykonania określonych prac.
 3. Ilość detali architektonicznych – zasada jest oczywista: im prostszy projekt, tym niższe koszty budowy domu. Tak więc jeśli musimy oszczędzać, powinniśmy zrezygnować z kolumn, zadaszeń, wielospadowego dachu, okien o dużej powierzchni i innych ciekawych elementów. Decydujące znaczenie ma także sposób zagospodarowania działki.
 4. Budowa domu ekologicznego. Materiały konstrukcyjne takie jak glina, drewno czy trzcina są dużo tańsze (czasami do 50% ceny). Wadą jest ich mniejsza trwałość, jednak tylko w określonych warunkach (np. glina jest nieodporna na wilgoć). W wielu sytuacjach może to być opcja warta rozważenia, ponieważ np. koszt budowy domu drewnianego będzie niższy niż postawionego z użyciem popularniejszych, mniej ekologicznych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem dla odważnych są domy-kopuły.
 5. Budowa z gotowego projektu. To nie tylko koszt zakupu samego projektu, ale też oszczędność wynikająca z krótszego czasu realizacji – cała dokumentacja jest gotowa. Trzeba tylko ponieść niewielkie koszty adaptacji.
 6. Domy niepodpiwniczone są tańsze od podpiwniczonych o jakieś 20%.

Robiąc kalkulacje kosztów budowy domu trzeba pamiętać, że niemal nigdy nie zdarza się sytuacja modelowa. Zapewne pojawi się mniej lub więcej nieprzewidzianych okoliczności, które wpłyną na końcowy koszt realizacji. Dlatego równie ważna co planowanie jest umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania na bieżąco trafnych decyzji.

Całkiem innym rozdziałem są koszta eksploatacji domu. Może się okazać, że zbytnia oszczędność na etapie budowy odbije się niekorzystnie na naszym portfelu w późniejszym czasie. I odwrotnie – użycie porządnych materiałów i technologii będzie sprzyjać minimalizowaniu wydatków. Dotyczy to także wszystkich nowoczesnych, ekologicznych technologii, takich jak chociażby panele słoneczne służące do ogrzewania budynku i wody. Ich założenie zwiększa koszt budowy domu jednorodzinnego, jednak możemy się spodziewać, iż zwrócą się one w ciągu kilku lat.