PKP sprzeda 850 dworców kolejowych

PKP sprzedaje dworce

Juzwa (Flickr)

Aż 850 dworców kolejowych będzie wystawionych na sprzedaż. To blisko 1/3 wszystkich dworców znajdujących się w zarządzie PKP. Spółka liczy, że sprzedając je, poprawi sposób gospodarowania nimi, który obecnie pozostawia wiele do życzenia. Spora część z nich nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. PKP nie chce dłużej do nich dokładać, dlatego koleje zdecydowały się sprzedać część swojego majątku.

Zdecydowana większość dworców wystawionych na sprzedaż ma trafić w ręce samorządów. Na ten cel przeznaczono blisko 250 dworców, wśród których ponad 60 leży w województwie pomorskim. Właściciela zmienią między innymi budynki dworcowe w Ostrołęce, Kętrzynie i Tucholi. Do przekazania samorządów przygotowywanych jest ponad 500 kolejnych dworców. Aby móc nabyć je w drodze bezprzetargowej samorządy zobligowane są spełnić tylko jeden warunek. Muszą zagwarantować, że nowo nabyte dworce będą wykorzystywane do obsługi pasażerów.

Około 50 kolejnych budynków dworcowych położonych w najbardziej atrakcyjnych punktach miast zostanie natomiast sprzedanych prywatnym inwestorom w drodze przetargu. Nowi właściciele z pewnością zdecydują się na wydzierżawienie powierzchni komercyjnych, które przyniesą im spory zysk. Umiejętne gospodarowanie budynkami dworców może okazać się naprawdę opłacalne. Co ciekawe, spośród ponad 2,5 tys. dworców, którymi dysponuje PKP, faktycznie użytkowanych jest zaledwie 600. Tyle wystarczy, by zapewnić obsługę pasażerskich połączeń międzyregionalnych i regionalnych. Do obsługi ruchu międzyregionalnego wystarczy natomiast zaledwie 220 dworców. Łatwo więc policzyć, ile z nich pozostaje nieużywanych.

Dworce, które są nieużywane, stopniowo niszczeją i popadają w ruinę. Sprzedanie ich to jedyna szansa na utrzymanie dobrego stanu tych obiektów i ograniczenie strat, które generują. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że znajdą się inwestorzy, którzy będą nimi zainteresowani. Te dworce, które nie znajdą nabywców, a z punktu widzenia PKP są zbędne, najprawdopodobniej zostaną po prostu zburzone. Tegoroczna akcja sprzedaży dworców to już kolejny etap porządkowania majątku PKP. W zeszłym roku w ręce samorządów zostało przekazanych 58 budynków dworców. W tym roku będzie ich niemal pięciokrotnie więcej, a w kolejnych latach liczba ta prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu rosła.