O 17% wzrosła w czerwcu liczba rejestracji nowych aut

samochód

dchrisoh (flickr.com)

Polacy kupują coraz więcej pojazdów samochodowych. Wskazują na to twarde dane, według których o 17% w ujęciu miesięcznym wzrosła liczba pojazdów rejestrowanych na terenie naszego kraju. Najchętniej nabywamy Opla Astrę i Skodę Octavię.

Z danych opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu motoryzacyjnego wynika, że na przestrzeni ostatniego miesiąca wyraźnie wzrosła liczba samochodów rejestrowanych na terenie naszego kraju,. Zwyżka wyniosła dokładnie 17%, czyli w ujęciu nominalnym zarejestrowano o przeszło 5 tysięcy aut więcej niż miesiąc wcześniej. Co więcej, w całym I półroczu sprzedano w Polsce o ponad 32,5 tysiąca pojazdów samochodowych więcej niż przed rokiem.

Nie zmienia się ranking popularności poszczególnych marek. Od pewnego czasu największą grupę rejestrowanych w Polsce samochodów stanowią Skody, których w samym czerwcu br. było niemal 5 tysięcy sztuk. 2. pozycję zajmuje Toyota, jednak jej wynik jest już wyraźnie słabszy, bo zarejestrowanych zostało ponad 3600 pojazdów tego producenta. Niewiele mniej pojawiło się aut marki Volkswagen.

Sytuacja różni się jednak nieznacznie w zależności od tego, czy mowa o klientach indywidualnych, czy biznesowych. Ci pierwsi zarejestrowali ogółem 11 521 samochodów, czyli niemal o 1,5 tysiąca więcej aut niż miesiąc wcześniej. Najczęściej rejestrowanym modelem samochodu był Opel Astra, którego pojawiło się w czerwcu 525 sztuk. Hitem poprzedniego miesiąca okazała się Dacia Duster, której zarejestrowano 497 sztuk, czyli o 42% więcej niż w maju. Poza tym Polacy masowo kupowali Toyotę Auris (391 sztuk). W ciągu miesiąca najbardziej wzrosła jednak popularność samochodów Volkswagen Tiguan oraz Suzuki Vitara. Największe spadki dotyczyły aut Hyundai Tucson oraz Opel Mokka.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku klientów biznesowych, którzy zarejestrowali w czerwcu nieco ponad 27 tysięcy pojazdów. To o 18% więcej samochodów niż miesiąc wcześniej. Firmy najczęściej decydowały się na Skodę Octavię, której zarejestrowano 1228 sztuk. Poza tym sporą popularnością cieszyły się Ford Focus, którego pojawiło się ok, 1100 nowych egzemplarzy oraz Opel Astra, którego było niewiele ponad tysiąc nowych sztuk. Największy, bo wynoszący aż 97% wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym to osiągnięcie Volkswagena Tiguana. O 72% zwiększyła się liczba rejestrowanych Fordów Focusów. Najmocniej spadła sprzedaż Hyundaia Tucsona.