Męty w oku – powstawanie i leczenie
Męty ciała szklistego (inaczej: zmętnienia ciała szklistego) często określa się jako tzw. latające muszki (łac. muscae volitantes), które stanowią patologię żelu ciała szklistego wypełniającego oko. Podczas występowania tej przypadłości medycznej u pacjenta tworzą się skupiska włókien kolagenowych i w ciele szklistym oka gromadzą się różne substancje o dowolnym stopniu gęstości, ruchomości, grubości oraz przezroczystości. Pojawienie się męt jest sygnałem destrukcji ciała szklistego lub zmiany jego architektury.
Ciało szkliste to galaretowata struktura, która wypełnia największa komorę w oku. W niej znajduje się „rusztowanie” całego oka, czyli połączone ze sobą nitki kolagenowe. Nadają one kształt gałce ocznej i chronią siatkówkę. Z wiekiem ta galaretowata substancja staje się bardziej płynna, a nitki kolagenu łączą się i stają się bardziej widoczne w polu widzenia jako ruchome punkty, zwane mętami.
Zjawisko postrzegania zmętnień w oku nazywane jest w medycynie łacińskim myodesopsia i może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej występuje podczas patrzenia z przymrużonymi oczami w niebo, na śnieg bądź na jasne tło (np. sufit) w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Męty powstają już w okresie płodowym bądź w wyniku zmian degeneracyjnych ciała szklistego i siatkówki oka.
Męty ciała szklistego pojawiają się pod postaciami drobnych i zagęszczonych nitek, kropek, cieni, pajęczyn czy zmarszczek, które obejmują zazwyczaj środek pola widzenia. Mogą one tworzyć konglomeraty (męty zwyrodnieniowe) bądź przybrać postać pierścieni (pierścień Weisa, będący fragmentem oderwanej tkanki glejowej, która łączy ciało szkliste z tarczą nerwu wzrokowego).
Zmętnieniom ciała szklistego towarzyszy zazwyczaj:
- rozwodnienie tej części gałki ocznej,
- zapadnięcie się i tylne odłączenie,
- także zmniejszenie objętości ciała szklistego.
Męty powstają z tkanek wewnątrzgałkowych, więc układ immunologiczny oka nie rozpoznaje ich jako obcych, dlatego też rzadko się wchłaniają. Czasem męty ciała szklistego mogą samoistnie się wchłonąć, przesunąć w oku lub ich liczba może wzrosnąć. Ich występowanie nie grozi bezpośrednio utratą wzroku i można nauczyć się z nimi żyć. Niekiedy ilość oraz lokalizacja zmętnień może być bardziej dokuczliwa i wywoływać m.in. trudności przy czytaniu i pracy z komputerem oraz zaburzać widzenie w czasie prowadzenia samochodu. Wtedy można zastosować np. zabieg witreolizy laserowej w celu usunięcia zmętnień ciała szklistego.
Jeśli dana osoba spostrzega męty ciała szklistego od zawsze, to prawdopodobnie są one pozostałościami włókien organicznych, które powstały jeszcze w okresie embrionalnym. Natomiast patologiczne zmętnienia ciała szklistego spowodowane są krwawieniem do wnętrza oka, stanem zapalnym albo obecnością drobin wapnia bądź cholesterolu, które powstały w tej części gałki ocznej.
Męty ciała szklistego można podzielić na dwa rodzaje:
- patologiczne (np. spowodowane utkwieniem ciała obcego w oku, mikrowylewem krwi, stanem zapalnym)
- łagodne (niezagrażające bezpośrednio gałce ocznej, choć mogą być dokuczliwe)
Do przyczyn powstawania zmętnień ciała szklistego zalicza się:
- denaturację białek ciała szklistego,
- zaburzenia metaboliczne kolagenu albo komórek siatkówki,
- zanik kwasu hialuronowego pokrywającego włókna kolagenowe,
- tworzenie się wiązań krzyżowych między włóknami kolagenu,
- oddzielenie się ciała szklistego,
- zanik tętnicy hialinowej,
- cukrzyca,
- krótkowzroczność,
- jaskra,
- zaćma,
- proces starzenia się,
- zmiany pozapalne i urazy oka.
Męty ciała szklistego można leczyć:
- kroplami do oczu zawierającymi jodek potasu czy wzmacniającymi widzenie lub naczynia krwionośne (tzw. wikteroliza)
- za pomocą jonoferezy, czyli przykładania do gałek ocznych przez gazę nasączoną jodkiem potasu elektrod
- metod iniekcyjnych (w przypadku męt pokrwotocznych)
- wikterolizy laserowej (promień lasera uderza o zmętnienia i je wyparowuje; zabiegi te są nieskuteczne w przypadku męt ruchomych i są bardzo czasochłonne)
- wikteromii, polegającej na „wypompowaniu” z oka ciała szklistego, a następnie zastąpienia go gazem bądź specjalną substancją oleistą (niesie ona za sobą dużo powikłań i stosuje się ją tylko w poważnych przypadkach; jednak jest ona najbardziej skuteczną metodą leczenia męt)
Magdalena Warminska
Ostatnie wpisy Magdalena Warminska (zobacz wszystkie)
- Sposoby na zimową depresję - 21 listopada 2012
- Historia pacyfizmu - 14 września 2012
- Instalacja CNG w samochodzie - 10 września 2012
- Amber Gold – kulisy likwidacji spółki - 16 sierpnia 2012
- Saga „Zmierzch” – wampiry na topie - 8 sierpnia 2012
- Bankructwo biura podróży – co zrobić? - 17 lipca 2012
- Poduszki i materace gryczane - 3 lipca 2012
- EURO – historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej - 18 czerwca 2012
- Męty w oku – powstawanie i leczenie - 1 czerwca 2012
Słyszałam, że farmakologiczne leczenie zmętnień w ciele szklistym nie zawsze przynosi efekty. Zetknęłam się za to z opinią, iż męt w oku można się pozbyć masażami oczu. Ktoś wie coś na ten temat?
Jedyny naprawdę skuteczny zabieg to wspomniana w artykule wikteromia, jednak jest to zabieg na tyle poważny, iż nie warto go przeprowadzać tylko ze względu na zmętnienia. Można się pozbyć męt przy okazji wikteromii wykonywanej z innego powodu.
Na męty w oczach polecam masowanie oczu oraz stosowanie prana mudry. Trochę cierpliwości i zdrowy tryb życia.
Czy możesz powiedzieć jakie to konkretnie masarze? i ile czasu poświęcałeś dziennie na mudre , z góry dziękuje 🙂
Ja już się tyle naczytałam na ten temat… i wychodzi na to, że nie ma dobrego sposobu na zmętniania w oczach 🙁
Wg mnie te zmętnienia to efekt zanieczyszczenia organizmu. Wystarczy pomóc mu pozbyć się negatywnych substancji, a sam sobie poradzi z naprawą uszkodzeń. Polecam naturalne sposoby, chociażby pokrzywę, która świetnie oczyszcza organizm i może się okazać skuteczna w walce ze tzw. mętami w oku.
a czy ktoś sprawdzał czy spirulina działa na męty w oczach? słyszałem, że ma rewelacyjne działanie oczyszczające, więc może na zmętnienia też podziała?
Na oczyszczanie to raczej chlorella (też alga:). Nie wiem, czy zadziała na zmętnienia oczu. Warto jednak nawet brać profilaktycznie, dla utrzymania organizmu w dobrym stanie, może być łączona ze spiruliną. Polecam też algi morski tzw. kryształki japońskie, tanie bo samemu można je hodować w domu.
Na takie niedoskonałości naszego ciała pewnie pomogą dopiero komórki macierzyste.
Czy męty w oku świadczą o odklejaniu się siatkówki??
Jaka jest skuteczność jonoforezy w leczeniu zmętnień ciała szklistego? Trafiam na różne opinie, nie wiem czy warto zapisać się na zabiegi…
Już kilka razy próbowałam pozbyć się męt z oczu i zawsze bezskutecznie. Ostatnio sięgnęłam po taki sposób: inhalacje z soli jodowo-bromowej, ale niestety po 3 miesiącach mogę powiedzieć, że jest zero efektu. Za to zaobserwowałam pewną zależność – jak lepiej nawodnię organizm, to zmętnienia w oczach są jakby mniej widoczne, mniej zwracają uwagę. Szczególnie intensywne stają się po alkoholu, to znaczy następnego dnia, gdy już organizm jest odwodniony, ale nie pijany.