Poduszki i materace gryczane

materace i poduszki gryczane

llsimon53 (Flickr)

Gryka to bardzo cenna i bogata w mikroelementy oraz witaminy roślina, uprawiana głównie ze względu na jej zastosowanie w żywieniu człowieka. Jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie gryki. Właściwości prozdrowotne posiadają również poduszki i materace wypełnione tą rośliną.

Łuska gryki to cenne źródło wielu substancji pozytywnie oddziałujących na nasz organizm. Zawarta jest w niej m.in. tanina hamująca rozwój roztoczy czy bakterii gram dodatnich i ujemnych; rutyna wzmacniająca nasz układ immunologiczny; związki celulozowo-ligninowe, które utrzymują niski poziom wilgotności. Dzięki tym właściwościom materace i poduszki wypełnione gryką polecane są osobom cierpiących z powodu stresu, zmian reumatycznych, alergii czy łuszczycy.

Poduszka wypełniona gryką i pokryta poszewką wykonaną w 100 % z naturalnej bawełny lub czystego lnu jest w stanie poprawić jakość naszego snu. Dzieje się tak za sprawą łusek gryki, które nie tylko chłodzą, dopasowują się do indywidualnego kształtu danej osoby, ale także łagodzą objawy stresu dzięki wyciszającemu szelestowi tych łupinek. Początkowo delikatne dźwięki towarzyszące układaniu się poduszki lub materaca z gryką mogą lekko drażnić, lecz z czasem zaczną działać w sposób odprężający i usypiający.

Podczas leżenia na takiej poduszce głowa wraz z kręgosłupem układają się w optymalnej pozycji i są idealnie podparte. Ułatwia to rozluźnienie się mięśni szyi i ramion, gwarantując tym samym relaksujący sen. Dodatkowo drobne łuski gryki masują naszą potylicę, dzięki czemu zauważalnie poprawia się nam samopoczucie. Warto również dodać, iż tego rodzaju poduszki są antyalergiczne.

Wypełnienie materaca lub poduszki łupinami gryki jest bardzo pomocne tym, którym dokucza chrapanie. Albowiem łuski te zapewniają prawidłowe ułożenie głowy oraz optymalne podparcie. Sprawia to, że drogi oddechowe nie są w stanie się zwężać i umożliwiony jest prawidłowy dopływ tlenu. W ten sposób chrapanie zostaje ograniczone, a kora mózgowa jest lepiej dotleniana.

Łupiny gryczane są ponadto odporne na zgniatanie i swobodnie przesypują się w poszewce bądź materacu. Pomiędzy łuskami gryki, które się nie zbijają i nie odkształcają, znajdują się małe szczeliny zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu tego rodzaju poduszka oraz materac zawsze pozostają świeże. Nie są one także w stanie nagrzać się od ciepła wydzielanego przez nasze ciało, zapewniając nam regulację pocenia się w nocy i jednocześnie spokojny sen.

Materace z gryki są zupełnie inne od tych, do których byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Nie sprężynują się, nie uginają się i nie zapadają pod ciężarem ciała. Materac wypełniony łuskami gryczanymi jest dosyć twardy, lecz bardzo wygodny. Nie wchłania on wilgoci, dzięki czemu zawsze pozostaje suchy i nawet gdy leży on na podłodze, jest w stanie zapewnić nam izolację od zimna oraz przeciągu.

Warto podkreślić, że ten naturalny materiał do wypełniania poduszek i materacy jest bezpieczny dla środowiska i nie wymaga utylizacji. Tego rodzaju zużytą poduszkę można zakopać, spalić czy po prostu wyrzucić, albowiem jest ona całkowicie naturalna i może bezpiecznie powrócić do cyklu charakteryzującego przyrodę.

The following two tabs change content below.

Magdalena Warminska