Czym jest grypa żołądkowa?

Młody mężczyzna pochyla się nad muszlą klozetową, wygląda na chorego, szykuje się do wymiotowania

Grypa żołądkowa, nazywana też potocznie jelitówką, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Jej objawami, są biegunka, ból brzucha, wymioty i gorączka. Za te dokuczliwe utrudnienia odpowiedzialny jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, który zwykle jednak przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji lekarza. Szczególną ostrożność przy jelitówce powinny jednak zachować kobiety w ciąży, choroba może też być niebezpieczna dla małych dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o grypie żołądkowej?

Jelitówka – najważniejsze informacje

Nieżyt żołądkowo-jelitowy u osób dorosłych wywołują najczęściej norowirusy lub adenowirusy. Rzadziej do choroby doprowadza zakażenie bakteriami, na przykład Salmonelli lub jej toksynami. W czasie infekcji niebezpieczne związki przedostają się do błony śluzowej żołądka i stopniowo ją niszczą.

Za jelitówkę u dzieci odpowiadają najczęściej rotawirusy. Jak wspominaliśmy, tego typu infekcje są szczególnie groźne dla dzieci do 5 roku życia. Szczególnie łatwo dochodzi bowiem u nich do odwodnienia i komplikacji w przebiegu choroby.

Ponieważ choroby układu pokarmowego zawsze niosą za sobą ryzyko ostrego przebiegu, szczególnie ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak się nimi zarażamy. Jelitówka najczęściej przenoszona jest drogą kropelkową.

Czasem do infekcji dochodzi poprzez spożycie zakażonej wody lub nieodpowiednio przygotowanego jedzenia. Co ważne, grypa żołądkowa jest chorobą sezonową. Dlatego szczególnie jesienią i zimą należy dbać o odporność i odpowiednią profilaktykę. Jej ważnym elementem jest częste mycie rąk i szczególne dbanie o czystość zarówno kuchni, jak i przechowywanych w niej produktów.

Grypa żołądkowa – poznaj objawy i skróć chorobę

Do najczęstszych i równocześnie najbardziej uciążliwych objawów choroby należą wymioty i biegunka. W przebiegu jelitówki często występuje również gorączka. Choroba u dzieci ma podobny przebieg. Chorym bez względu na wiek niezbędna jest lekkostrawna dieta i dużo płynów. Szczególnie w pierwszych dniach infekcji potrzebne też okażą się leki przeciwwymiotne. Kluczowe jest też złagodzenie biegunki szczególnie u najmłodszych pacjentów. Pomogą w tym leki na bazie drożdży lub węgla oraz słabe napary ziołowe, np. mięta.

Co ważne infekcja trwa zwykle od 7 do 14 dni, jednak utrzymujące się objawy mogą w tym czasie doprowadzić do odwodnienia. Dlatego jeśli nie uda się ich pokonać w pierwszych dniach, niezbędna może okazać się pomoc lekarska.

Pod okiem lekarza rodzinnego powinna być też kobieta w ciąży, która podejrzewa u siebie nieżyt żołądkowo-jelitowy. Szczególna ostrożność ma w tym przypadku uzasadnione powody. Po pierwsze odwodnienie w tym stanie, podobnie jak u małych dzieci, jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i płodu. Po drugie leki podawane przyszłym matkom muszą być dobrane przez specjalistę. Powinny być bowiem jednocześnie bezpieczne i skuteczne, kluczowy dla zdrowia kobiety jest w tym przypadku jak najkrótszy czas ostrego przebiegu choroby.