Studia stacjonarne, zaoczne czy wieczorowe? A może bez studiów?

Studia wyższe to dla Polaków wciąż nieodłączny element edukacji. Jednak nie zawsze wiemy, które z nich wybrać. Poza tym, od pewnego czasu regularnie tracą one wartość na rzecz szkół dających zawód.

Mimo rosnącej popularności, szkoły zawodowe i techniczne jeszcze nie wyparły studiów. Nie zmienia to faktu, że osoby z wykształceniem wyższym mają coraz trudniejszą sytuację na rynku. Zbyt wielu specjalistów i zbyt mało miejsc pracy nie wróży dobrze. Jeśli chodzi o tryb studiowania to na prowadzeniu są wciąż studia dzienne, na które młodzi decydują się zaraz po zdaniu matury. Przede wszystkim, pozostają bezpłatne, co jest jedną z największych zalet. Należy również przyznać, że permanentna nauka pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy i bardziej zaawansowanych umiejętności. Zajęcia zazwyczaj odbywają się codziennie, więc na bieżąco uczymy się, stopniowo poprawiając wyniki. Jest to najlepsza droga do pozyskania stabilnej, trwałej wiedzy.

Studia zaoczne i wieczorowe są odbierane nieco inaczej. Jako że są płatne, wiele osób uważa, że cechują się niższym poziomem nauczania, a uczelnie prowadzą je wyłącznie dla zysku, nie przykładając większej uwagi do jakości przekazywanej wiedzy. Mimo tego ci, którzy naprawdę chcą się nauczyć, a z różnych względów nie mogą studiować dziennie, powinni być usatysfakcjonowani. Studia zaoczne wymagają dużej samodyscypliny. Zjazdy odbywające się co tydzień lub co dwa tygodnie sprawiają, że w ciągu tygodnia musimy pracować samodzielnie odpowiednio organizując swój czas. Natomiast studia wieczorowe są najrzadszą formą studiowania. Wiele osób wątpi w ich jakość, choć teoretycznie od dziennych różni je wyłącznie pora prowadzenia zajęć.