Znane marki sportowe znikną z Allegro?

Moda Allegro

Być może już niebawem buty marek takich jak Adidas, Nike, Reebok czy Ascis znikną z Allegro. Byłoby to efektem działań ich właścicieli, którzy nie chcą, aby produkty te pojawiały się na serwisach aukcyjnych.

Właściciele marek swoją inicjatywę uzasadniają dbałością o prestiż. W końcu Prada też nie sprzedaje się na straganach, argumentują. Chcą mieć prawo do selektywnej dystrybucji swoich produktów, tak aby występowały one w odpowiednim otoczeniu, a nie w miejscu, gdzie głównym wyznacznikiem atrakcyjności jest niska cena. Hubert Polak z Adidas Group (właściciel marek Adidas i Reebok) deklaruje, iż taka ma być przyszła globalna polityka tej grupy.

Zmiany mogą być wprowadzone dosyć szybko, np. Nike chciałby, aby już w lipcu na Allegro nie było jego towarów. Jednocześnie firmy zachęcają sprzedawców do tworzenia własnych sklepów internetowych. Handlarzy takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje. Sprzedaż na Allegro przynosi im krociowe zyski i nie zamierzają łatwo zrezygnować z tych pieniędzy. Sprawa trafiła już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie rozpoczęto postępowanie mające wyjaśnić, czy żądania firm są niedozwolonymi praktykami.

[źródło: Gazeta Wyborcza]