Czy warto pobrać krew pępowinową?

Rośnie świadomość rodziców na temat tego, jak unikalne składniki chowa w sobie łożysko i krew pępowinowa. Utylizowane kiedyś bezpośrednio po porodzie łożysko i pępowina są teraz przedmiotem wielu badań. Dokładniej przedmiot ten stanowią komórki macierzyste znajdujące się między innymi w krwi pępowinowej. Wielu naukowców przekonuje, że komórki te mogą pomóc w leczeniu chorób w późniejszym okresie życia. Na czym polega proces pobrania takiej krwi? Gdzie się ją przechowuje? I czy rzeczywiście jest to warte podejmowanych działań?

Do czego wykorzystuje się krew pępowinową w medycynie

Obecnie komórek macierzystych używa się do leczenia około 80 różnych chorób (głównie hematologicznych i onkologicznych). Pomocne są w leczeniu ostrych oraz przewlekłych białaczek, chłoniaków, guzów wieku dziecięcego. Komórki te mogą być przeszczepione choremu jak szpik kostny, z tymże podkreślany jest fakt, że to właśnie komórki z krwi pępowinowej wykazują większy potencjał proliferacyjny, czyli zdolność do namnażania. To sprawia, że są one lepsze w leczeniu niż komórki uzyskane od dorosłych dawców. Będą one mogły być użyte do leczenia zarówno dziecka, jak i jego rodzeństwa i rodziców.

To tylko kilka przykładów. Nadal trwają badania, które pozwalają na odkrywanie coraz to nowych sposobów na wykorzystanie komórek macierzystych. To bardzo szybko rozwijająca się gałąź medycyny, a wyniki jej działań są naprawdę zadziwiające.

Co jednak należy zrobić, żeby krew pępowinową pobrać i odpowiednio przechowywać?

Jak przygotować się do procesu pobrania krwi pępowinowej

Krew pępowinową można pobrać tylko raz w życiu – w czasie porodu. Jest to możliwe w większości polskich szpitali, natomiast przechowuje się ją w bankach komórek macierzystych. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, powinnaś skontaktować się z wybranym bankiem przed porodem, podpisać umowę i wpłacić zaliczkę.

Ważne jest również upewnienie się, że w szpitalu, w którym zdecydujesz się rodzić jest możliwość wykonania zabiegu pobierania krwi z pępowiny. Zabieg ten wykonuje położna przy pomocy zestawu, który otrzymacie po podpisaniu umowy z bankiem komórek. Cena pobrania i ulokowania pobranego materiału w banku to koszt około 2000 złotych. Trzeba się jednak liczyć z późniejszymi, comiesięcznymi kosztami przechowywania go. Wahają się one w granicach 300-400 złotych. [dane z 2018 roku]

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia pobrania materiału z krwi pępowinowej. Są to choroby genetyczne, weneryczne i wirusowe (np. HIV). Tylko materiał wysokiej jakości będzie można z powodzeniem wykorzystać do leczenia w przyszłości.

Czy warto się zdecydować

Decyzję o tym, czy warto podjąć się pobrania i przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej musimy podjąć sami. Wiele źródeł wskazuje, że właśnie ten materiał biologiczny może stać się najcenniejszym lekarstwem w przyszłości nie tylko dla Waszego dziecka, ale i jego rodzeństwa i dla Was. Choć komórki macierzyste pobrać można w ciągu całego życia ze szpiku kostnego, to lekarze przekonują, że ryzyko przeniesienia zakażenia z krwi pępowinowej jest mniejsze. Co ważne to również dostępność materiału – znalezienie odpowiedniego dawcy szpiku – często wiąże się z długimi poszukiwaniami i nie zawsze jest skuteczne. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są zawsze dostępne i czekają na wykorzystanie w banku.