Dlaczego warto zaszczepić dziecko na meningokoki?

Obowiązek szczepień podtrzymany

Meningokoki mogą wywołać groźne dla zdrowia i życia dziecka zakażenie. Szczepienie na meningokoki jest szczepieniem zalecanym, pozwalającym uchronić dziecko przed chorobą.

Czym są i co powodują meningokoki

Meningokoki są to bardzo groźne bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, mogące wywołać inwazyjne zakażenia. Zakażenia te najczęściej przybierają formę zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych lub posocznicy, czyli sepsy. Wyróżniamy różne rodzaje meningokoków, jednak najwięcej zachorowań na świecie wywołują meningokoki grupy B, grupy C oraz serogrupy Y i W-135. W Polsce i Europie dominują zachorowania na Inwazyjną Chorobę Meningokokową (IChM) spowodowane tymi z grupy B i C.

IChM jest jedną z najgroźniejszych dla człowieka chorób zakaźnych. Zarówno sepsa meningokokowa, jak i meningokokowe zapalenie mózgu bardzo często kończą się śmiercią. Dodatkowo, zagrożenie potęguje fakt, że objawy w początkowej fazie choroby są często mylone z przeziębieniem lub grypą i leczone domowymi sposobami. Tymczasem IChM przebiega bardzo szybko, a czas na reakcje i pomoc medyczną jest ograniczony.

Pacjenci zwykle trafiają do szpitala dopiero, kiedy są już w ciężkim stanie. Pomimo podania leków i zapewnienia profesjonalnej opieki medycznej wysoki odsetek zachorowań kończy się zgonem. Nawet jeżeli osobie chorej uda się wyzdrowieć to mogą wystąpić u niej trwałe powikłania. Szacuje się, że dotyka to do 10 % osób, które przeżyły. Powikłania mogą mieć postać niedosłuchu, padaczki, konieczności amputacji kończyn czy nawet uszkodzenia mózgu.

Dlaczego warto szczepić

Na IChM może zachorować każdy, bez względu na wiek czy płeć. Jednakże najczęściej na chorobę tą zapadają małe dzieci przed 5 rokiem życia – ponad 75 % wśród wszystkich zachorowań. Największa zapadalność zaś przypada na 1 rok życia dziecka. Siedliskiem meningokoków jest wydzielina w jamie nosowo – gardłowej. Zrażenie następuje poprzez kontakt z tą wydzieliną pochodzącą od osoby chorej lub nosiciela. Zarazić się można np. poprzez pocałunek czy używanie tych samych sztućców. Mimo iż w Polsce współczynnik zachorowań na IChM nie jest bardzo wysoki w porównaniu do innych chorób to ze względu na dużą śmiertelność zalecane są szczepienia. Szczepionka jest jedyną formą profilaktyki zakażenia. Głównym powodem, dla którego warto zaszczepić dziecko na meningokoki jest jego ochrona przed zachorowaniem na meningokokowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych oraz sepsę, i w konsekwencji czego uniknięcie ewentualnych powikłań lub nawet śmierci.

Program szczepień

Według programu szczepień ochronnych zaleca się, by zaszczepić dziecko, które ukończyło 2 miesiąc życia. W takim przypadku cykl szczepień składa się z 6 dawek. Możliwe jest również szczepienie w późniejszym terminie – dzieci rocznych lub dwuletnich, wtedy cykl szczepień składa się tylko z 1 lub 2 dawek.
Tryb szczepień, czyli terminy podawania kolejnych dawek są uzależnione od rodzaju preparatu, a także wieku, w którym rozpoczęto sczepienie. Szczepienie przeciwko meningokokom nie jest szczepieniem obowiązkowym tylko zalecanym, w związku z czym jest płatne.