Polak potrafi: po angielsku mówimy lepiej niż Niemcy

flaga polski

roovuu (flickr)

Język angielski obowiązuje w większości polskich szkół. Nie powinno zatem dziwić, że dobrze się nim posługujemy. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że rodzimi pracownicy mówią po angielsku lepiej od większości europejskich nacji.

Opracowany już po raz drugi ranking Education First EPIc to zestawienie narodów, w których pracownicy najlepiej porozumiewają się w języku angielskim. W analizie uwzględniono umiejętności obywateli z ponad 30 krajów. Okazało się, że Polacy radzą sobie z językiem Szekspira naprawdę bardzo dobrze. Pod względem jego znajomości zostaliśmy ocenieni lepiej niż choćby Niemcy czy Szwajcarzy.

Wśród 10 593 pracowników przepytanych na potrzeby analizy, lepiej od Polaków wypadły tylko Holandia, Belgia oraz kraje skandynawskie. Na całym świecie odnotowano jednak rzesze osób, które mają problemy z porozumiewaniem się w najpopularniejszym języku świata. W samej Europie dominuje północ kontynentu. Na południu sytuacja jest znacznie gorsza. Ciekawostką jest przy tym fakt, że w wielu przypadkach okazywało się, iż pracownicy lub menedżerowie znają go w bardziej zaawansowanym stopniu niż kierownicy.

Kolejnym interesującym wnioskiem był ten związany z podziałem pracowników na konkretne branże. Pracownicy sektora technologicznego, w tym inżynierii, a także doradztwa mówią po angielsku lepiej od przedstawicieli przemysłu. Szczególnie słabo wypadły osoby zatrudnione w branży budowlanej oraz spożywczej. Zaskakujący jest również fakt, że nie najlepiej poradziła sobie branża turystyczna, w której nieznajomość języka angielskiego jest wyjątkowo kłopotliwa.

Poza samą publikacją danych, Education First EPIc wyjaśniło, co sprawia, że Polacy tak dobrze znają angielski. Pomijając nastawienie na jego powszechne nauczanie i obowiązek uczęszczania na jego lekcje w większości polskich szkół, także dorośli Polacy chętnie uczestniczą w kursach angielskiego. Osoby pracujące doszkalają się samodzielnie w domu, a część pracowników wykupuje prywatne lekcje u profesjonalistów. W ostatnich latach wzrosła też liczba Polaków wyjeżdżających na zagraniczne kursy angielskiego. Należą do nich głównie osoby młode, w tym studenci i pracownicy dopiero rozpoczynający karierę zawodową.

Co ważne, także same firmy przykładają coraz większą wagę do umiejętności językowych podwładnych, dlatego niejednokrotnie to one organizują kursy doszkalające, pozwalające płynniej mówić po angielsku. Tym bardziej, że według danych JPMorgan, aż 63% światowych firm działa na rynku międzynarodowym, gdzie angielski uważany jest za główny język.