Ranking jakości życia – w Polsce „dobrobyt”?

flaga polski

roovuu (flickr)

Polacy mają tendencję do narzekania, ale według rankingu sporządzonego przez Boston Consulting Group, żyje się u nas całkiem nieźle. Wraz ze wzrostem gospodarczym, jakość życia w naszym kraju ulega wyraźnej poprawie.

Amerykańska firma doradcza Boston Consulting Group uważa, że jakość życia w naszym kraju jest lepsza, niż nam się wydaje. Nieźle wypadliśmy w kwestii poprawy warunków bytu na przestrzeni ostatnich 7 lat. W tej kwestii zdecydowanie najlepsza okazała się jednak Ruanda, a tuż za nią uplasowała się Etiopia. Najbardziej pogorszyły się one za to w Libii. W sporządzonym przez jednostkę rankingu wypadliśmy natomiast najlepiej pod względem umiejętności przekucia wzrostu gospodarczego w poprawę jakości życia.

W zestawieniu krajów o najlepszej jakości życia Polska zajęła 31. miejsce na 149 państw. Coraz lepiej radzimy sobie w kwestii zarządzania, edukacji oraz ochrony środowiska, jednak chwalono nas również za budowę społeczeństwa obywatelskiego. Szczególną uwagę zwrócono na dbałość o przyrodę, ponieważ większość państw nie potrafi zachować wysokiego poziomu ochrony środowiska przy szybkim rozwoju. Dobre wyniki gospodarcze zazwyczaj niekorzystnie odbijają się na przyrodzie. Polsce, przynajmniej na razie, udaje się godzić te dwie sprawy.

Chociaż nasz wynik w zestawieniu jest naprawdę dobry, to jednak w Europie Środkowo-Wschodniej wyprzedziły nas Czechy, Estonia i Słowenia. W tyle zostawiliśmy natomiast m.in. Litwę i Słowację. Wypadliśmy też lepiej m.in. od Meksyku, Rosji czy Turcji. Zdecydowanie najlepiej żyje się w Norwegii. Poza tym w pierwszej trójce znalazły się Luksemburg i Islandia, a zaraz za nimi była Szwajcaria. W pierwszej dziesiątce znajdował się tylko jeden kraj nie leżący na Starym Kontynencie. Był to Singapur.

Najlepszego wyniku pod względem umiejętności przełożenia wzrostu gospodarczego na jakość życia nie należy mylić z głównym rankingiem, czyli z zestawieniem krajów stwarzających obywatelom najlepsze warunki egzystencji. Polska zachwyca, ponieważ potrafi wykorzystać otrzymywane szanse. Mając szansę na określony wzrost gospodarczy, rzeczywiście go osiągamy. Niestety, wciąż jeszcze popełniamy pewne błędy, a jednym z największych problemów naszego kraju jest sytuacja na rynku pracy.