Uczelnie z USA przodują w innowacyjności

uniwersytet

Agencja Reutera opracowała ranking najbardziej innowacyjnych uczelni wyższych na świecie. Zdecydowanie dominują w nim placówki amerykańskie, które zajęły 9 pierwszych miejsc. Liderem zestawienia jest Stanford University.

Innowacyjność jest trudna do zmierzenia, jednak Agencja Reutera wyróżniła 10 kryteriów, które pozwoliły ocenić innowacyjność uczelni wyższych działających na całym świecie. Pod uwagę brano m.in. liczbę zgłaszanych patentów oraz zakres prowadzonych badań naukowych. Na tej podstawie powstał ranking klasyfikujący 100 jednostek tego typu. Większość z nich stanowią jednostki funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, 9 pierwszych miejsc zajmują właśnie uniwersytety mieszczące się w USA.

Za najbardziej innowacyjny uniwersytet na świecie uznano kalifornijski Stanford University. Jego absolwentami jest wielu znanych specjalistów pracujących w Dolinie Krzemowej, m.in. eksperci zatrudnieni w Google, Yahoo! czy Hewlett-Packard. Ze statystyk wynika, że w 2012r. spółki utworzone przez osoby, które ukończyły tę uczelnię, generowały roczne przychody sięgające nawet 2,7 bln dolarów! Na kolejnych pozycjach znalazły się Massachusetts Institute of Technology oraz Harvard University.

Pierwszym nieamerykańskim uniwersytetem na liście jest 10. z kolei, Koreański Instytut Nauki i Technologii. W całym zestawieniu znalazło się 8 uniwersytetów mieszczących się w Korei Południowej. Więcej, bo 9 jest uczelni z Japonii. To właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni wypadł najlepiej po Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów znalazła się tylko jedna placówka chińska. Był to Tsinghua University, który zajął 72. miejsce. Warto zaznaczyć, że uniwersytety azjatyckie przodują w kształceniu specjalistów w zawodach ściśle związanych z sektorem przemysłowym.

Najbardziej innowacyjną uczelnią działającą w Europie jest natomiast londyński Imperial College, który zajął pozycję 11. Inną jednostką ze Starego Kontynentu, która zajęła stosunkowo wysokie miejsce, jest KU Leuven z Belgii. Niestety, w setce nie znalazła się żadna uczelnia działająca w naszym kraju.