Kształcenie zawodowe: najpopularniejsze kierunki w Polsce

Praktyki zawodowe

Już od dłuższego czasu rośnie zainteresowanie kształceniem zawodowym, a coraz więcej nastolatków decyduje się na naukę w szkołach zawodowych i technicznych. Które z oferowanych tam kierunków są najpopularniejsze?

Z obserwacji polskiego rynku pracy wynika, iż mimo niżu demograficznego i spadku liczby uczniów rośnie odsetek młodych Polaków, którzy już po szkole średniej chcą mieć w ręku jakiś fach. Z tego powodu wybierają edukację ponadgimnazjalną w szkołach zawodowych i technicznych. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że każdego roku na rynek pracy wkracza ok. 300 tysięcy osób z takim wykształceniem. Serwis internetowy bankier.pl sprawdził, jakie kierunki cieszą się największą popularnością wśród tych młodych ludzi, którzy decydują się na kształcenie zawodowe. Sporządzono ranking 50 najpopularniejszych zawodów, jakie chciałyby wykonywać polskie nastolatki.

Zdecydowanymi liderami okazują się kierunki techniczne. Na 1. pozycji znajduje się technik informatyk, a za nim plasuje się technik ekonomista. Na przestrzeni ostatnich 5 lat na rynek weszło ok. 100 tysięcy przedstawicieli pierwszego z tych zawodów, a ekonomistów było niewiele mniej. Należy jednak podkreślić, że z każdym kolejnym rokiem kierunek ekonomiczny wybierany jest coraz rzadziej. Najniższy stopień podium należy do zawodu mechanika pojazdów samochodowych. Oprócz tego sporą popularnością cieszy się technik hotelarstwa oraz technik mechanik. Młodzi Polacy chętnie wybierają też zawód kucharza, technika administracji i technika usług kosmetycznych. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się zawody, takie jak: technik budownictwa oraz technik żywienia i gospodarstwa.

Jeśli chodzi o wzrost popularności konkretnych kierunków, to w porównaniu do 2010 r. największy skok zaobserwowano w przypadku zawodu technika bezpieczeństwa i higieny pracy, a także technika rachunkowości oraz technika obsługi turystycznej. Największy spadek zainteresowania widoczny był na kierunku sprzedawcy oraz kucharza małej gastronomii. Natomiast niezmienną popularnością od lat cieszą się kierunki takie jak fryzjerstwo, elektryka oraz ratownictwo medyczne, czyli te, które zapewniają zawód nigdy nietracący na wartości.