Polskie 6-latki wrócą do przedszkoli: sejm zmienił prawo

przedszkole

To już pewne, że polskie 6-latki wrócą do przedszkola. Sejm powrócił do dawnych przepisów i obowiązek szkolny znów dotyczy dzieci mających 7 lat. Co to oznacza dla uczniów, którzy poszli do szkoły w wieku 6 lat?

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami, rząd Beaty Szydło wkrótce po objęciu władzy zmienił ustawę dotyczącą obowiązku szkolnego polskich dzieci. Po 2 latach wrócono do zasad, zgodnie z którymi polskie dzieci będą chodziły do szkoły od 7. roku życia. Mając 6 lat będą natomiast uczęszczały do zerówki. Ponadto zniesiono obowiązek przedszkolny dla 5-latków. Zmieni się jednak nie tylko sytuacja maluchów, które jeszcze nie poszły do szkoły. Zmiany mogą dotyczyć także tych dzieci, które mają już za sobą pierwszą klasę.

Według nowelizacji, dzieci, które poszły do szkoły mając 6 lat, mogą powtórzyć I klasę. Ta możliwość dotyczyć będzie jednak wyłącznie tych uczniów, którzy obecnie uczą się w I klasie lub tych, którzy chodzą do II klasy, ale urodzili się w I połowie 2008 r. Decyzja o ponownym rozpoczęciu szkoły podstawowej będzie jednak zależała od rodziców. Jeśli natomiast chodzi o 5-latków, to zamiast obowiązku, będą miały teraz prawo uczęszczania do przedszkola. Tak samo, jak w przypadku powrotu do I klasy, decyzja w tej sprawie będzie należała do ich prawnych opiekunów. W razie takiej potrzeby, wychowanie przedszkolne będzie mogło obejmować również dzieci 4-letnie.

Chociaż podwyższono wiek rozpoczęcia obowiązku szkolnego, to jednak rodzice będą mogli posyłać do I klasy dzieci 6-letnie. W takiej sytuacji maluch będzie musiał mieć wcześniejsze, roczne przygotowanie przedszkolne. Jeżeli natomiast nie uczęszczał do przedszkola, o przyjęciu go do podstawówki zadecyduje opinia wystawiona przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wprowadziła również zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego. Od teraz szef resortu edukacji będzie miał prawo powoływania i odwoływania osób pełniących funkcje kuratora oświaty oraz wicekuratorów. Oprócz tego kuratorowi przywrócone zostanie prawo weta w sprawach związanych z likwidacją szkół. Oznacza to, że kurator będzie mógł kwestionować decyzje samorządów lokalnych.