Coraz więcej ofert pracy dla informatyków

informatyka

scyther5/bigstockphoto.com

Choć trendy na rynku pracy zmieniają się dość często, to jednak ten zawód od lat ma się równie dobrze. Informatycy mogą zacierać ręce, ponieważ ofert pracy dla osób w tym zawodzie już jest wiele, a w dodatku stale ich przybywa.

Od kilku lat nie ma wątpliwości, co do tego, że studia informatyczne to udana inwestycja w przyszłość. Można śmiało stwierdzić, że zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nigdy nie maleje. Portal z ogłoszeniami pracuj.pl przyznaje, że ofert zatrudnienia dla informatyków jest coraz więcej. W całym ubiegłym roku pojawiło się ich niemal 65 tysięcy! Stanowiły dokładnie 14,9% spośród wszystkich ofert, co oznacza, że w ciągu zaledwie roku ich liczba wzrosła o przeszło 15%!

Informatycy poszukiwani są jednak nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 4 lat na europejskim rynku pracy brakować będzie nawet 800 tysięcy przedstawicieli tego zawodu! Duży popyt na informatyków to jednak nie tylko sygnał, że bezustannie warto studiować ten kierunek, ale też znak, że firmy muszą postarać się, by zachęcić do siebie kandydatów. Większość pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że proponowane przez nich warunki zatrudnienia muszą być naprawdę atrakcyjne.

Firmy prześcigają się więc w oferowanych stawkach, ale też w rozbudowanych pakietach socjalnych czy torowaniu łatwej ścieżki rozwoju zawodowego. Przy okazji muszą pamiętać o właściwej atmosferze w miejscu pracy, ponieważ to informatycy znajdują się w tej dogodnej sytuacji, gdy mogą wysoko zawieszać poprzeczkę, oczekując najlepszego traktowania. Nic dziwnego, że procesy rekrutacyjne dla tej grupy zawodowej coraz częściej przyjmują najdziwniejsze formy. Pracodawcy zauważyli bowiem, że informatycy nawet wobec rekrutacji mają inne oczekiwania.

Trzeba przyznać, że coraz mniej jest informatyków starających się o pracę, a rośnie liczba firm starających się o informatyków. Z tego powodu pracodawcy korzystają z najciekawszych rozwiązań, by zainteresować sobą potencjalnych pracowników. W ostatnim czasie popularność zyskuje tzw. grywalizacja, czyli połączenie gry z rywalizacją. To połączenie rozrywki z próbą uzyskania realnych, dobrych wyników podczas rozwiązywania pewnych zadań. W jej ramach, zamiast tradycyjnej rekrutacji, firmy wymyślają zadania, by zachęcić informatyków do konkurowania ze sobą. Sprawdzając w ten sposób ich kompetencje, proponują później konkretne warunki pracy, licząc na aprobatę kandydatów.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.