Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media

logo Facebooka

Chociaż użytkownikom największego portalu społecznościowego może się to wydawać nierealne, to pojawią się informacje, jakoby pracownicy Facebooka wymazywali część wiadomości ze strony. Jakie mogłyby być tego powody?

Facebook to największy portal społecznościowy na świecie, na którym w każdym miesiącu loguje się niemal 2 mld użytkowników. Wielu z nich nie chce wierzyć w doniesienia, jakoby część treści w ich ulubionym social media były cenzurowane. A jednak, pojawiają się przecieki, jakoby nie wszystkie informacje miały szansę trafić do internautów. Byli pracownicy firmy twierdzą, że ze strony wymazywano informacje pochodzące z prawicowych mediów. Dodatkowo mówi się, że jeśli zauważono z tego jakieś korzyści, to pracownicy starali się zwracać uwagę użytkowników na te treści, które nie cieszyły się większym zainteresowaniem.

Sprawa cenzury na Facebooku jest bardzo ciekawa, jednak w dużej mierze utajona. Politycy chcą, żeby przedstawiciele portalu wyjaśnili napływające do nas podejrzenia i rzeczywiście, trwa już dochodzenie w tej sprawie, jednak Mark Zuckerberg nie skomentował oficjalnie całej sytuacji. Polacy nie do końca mogą poznać historię „ukrytych” informacji, ponieważ w polskojęzycznej wersji Facebooka nie pojawiają się najciekawsze, bieżące informacje, które w wersji anglojęzycznej występują w prawej górnej części strony jako Trendy Topics.

To właśnie tą częścią portalu, zdaniem niektórych, mają manipulować pracownicy FB. Jako przykład takiego zachowania, podaje się sytuację z 2014 r., kiedy Facebook nie informował użytkowników o strzelaninie w USA, w której nieuzbrojony, czarnoskóry nastolatek zginął z rąk białego policjanta. W tym czasie większość internautów wciągnięto w wyzwanie Ice Bucket Challenge, które polegało na publikowaniu filmików, w których użytkownicy polewali się lodowatą wodą.

Wśród byłych pracowników FB zdania na temat cenzury są podzielone, lecz prawie wszyscy zgodnie przyznają, że rzeczywiście ona istnieje. Niemniej jednak, pracownicy o bardziej liberalnych poglądach obstają przy tym, że pilnowano, by informacje z prawicowych mediów nie były zbyt stronnicze, natomiast nieliczni pracownicy o konserwatywnych poglądach zarzucają Facebookowi zupełną blokadę tych newsów, które w subiektywnej ocenie pracowników były nieodpowiednie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.