Są już próby oszustw na „Loterię Paragonową” – ostrzeżenia MF

oszustwo internetowe

„Loteria Paragonowa” to jedna z najciekawszych zabaw tego typu w Polsce. Daje szansę na zdobycie naprawdę cennych nagród, dlatego Polakom bardzo zależy na wygranej. Tak bardzo, że niektórzy próbują oszukiwać. W jaki sposób?

„Loteria Paragonowa” daje możliwość wygrania cennych nagród w zamian za rejestrację paragonów opiewających na kwotę wyższą niż 10 zł. Zasady są więc proste i wydawać by się mogło, że nie ma tu możliwości oszukiwania. A jednak, Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawili się już pierwsi, którzy w nielegalny sposób starają się zarobić na popularnej loterii.

Choć rzeczywiście trudno byłoby oszukiwać przy rejestracji lub losowaniu paragonów, to jednak oszuści znaleźli zupełnie inny, ale całkiem skuteczny sposób wykorzystania uczestników zabawy. Rozsyłają do nich wiadomości SMS i informują, że to właśnie ich paragon został wylosowany. Następnie zachęcają do odbioru 500zł w zamian za zgłoszenie i oczekują, że odbiorca wiadomości wyśle SMS zwrotny. MF podkreśla natomiast, że zasady działania w przypadku rzeczywistej wygranej wyglądają inaczej. Organizator loterii najpierw informuje o zwycięstwie drogą mailową, a później kontaktuje się z wygranym telefonicznie. Nikt nie zachęca zwycięzcy do samodzielnego kontaktowania się z organizatorem, więc w rzeczywistości nie pojawia się żadne ryzyko utraty środków ani z konta, ani z telefonu.

Jak wygląda fałszywa wiadomość o wygranej? Jest to SMS o treści, która w oryginalnej pisowni wygląda tak: „NARODOWY KONKURS PARAGONOWY. Dzwoniliśmy, gdyż masz SZCZESLIWY PARAGON i możesz zamienic go na ZWROT KWOTY 500ZL! TERAZ ZA DARMO odpisz: AC na 60177”.

„Loteria Paragonowa” to połączenie zabawy z akcję społeczną zachęcającą do upominania się w sklepach o paragony. W ten sposób rząd chce ograniczyć liczbę nielegalnie działających punktów handlowych i usługowych, zwiększając tym samym środki wpływające do budżetu w postaci podatków. Dotychczasowe dane wskazują, że liczba rejestrowanych urządzeń fiskalnych rzeczywiście wzrosła. Dokładne dane na ten temat mają zostać opublikowane dopiero w II kwartale tego roku. Dla uczestników jest to natomiast szansa na wygranie losowanych raz w miesiącu i dodatkowo raz na kwartał samochodów oraz cennego sprzętu elektronicznego w postaci iPadów i ThinkPadów.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.