Woda w Afryce – jest jej mnóstwo

Afryka

Frontierofficial (Flickr)

Brytyjscy naukowcy odkryli w Afryce zasoby, które mogą zmienić ciężkie realia na tym kontynencie. Chodzi o wodę, ponieważ jest ona tam towarem deficytowym. Zasoby są naprawdę potężne. Znajdują się w podziemnych warstwach skał.

Szacuje się, że obecnie aż 300 milionów Afrykańczyków nie ma dostępu do zdatnej do picia wody. Liczba ta będzie rosła, wraz ze wzrostem populacji oraz coraz większym zużyciem wody w rozwijającym się rolnictwie. Dotychczas problem wydawał się nie do rozwiązania, jednak naukowcy z British Geological Survey i z University College London mają dobre informacje – Afryka jest bogata w wodę. Znajduje się ona pod ziemią.

Afrykańskie zasoby wody gruntowej zostały oszacowane na 0,66 miliona kilometrów sześciennych. To sporo, ale naukowcy ostrzegają, że przy nierozsądnym gospodarowaniu woda może się szybko wyczerpać. Podziemne zbiorniki na uzupełnienie potrzebują dziesiątek a nawet setek lat, tym bardziej, że wiele z nich jest położonych pod pustynnymi obszarami – pod Saharą woda mogła się ostatni raz gromadzić 5 tysięcy lat temu.

Zalecenia naukowców to wprowadzenie od samego początku racjonalnej polityki gospodarowania wodą. Afrykańskie rządy muszą się powstrzymać od nieprzemyślanej eksploatacji – duże, masowe odwierty powinny być zastąpione małymi, dobrze przemyślanymi i precyzyjnie dopasowanymi do potrzeb.