Pigułka na trzeźwość lut19

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Pigułka na trzeźwość

Kapsułka na trzeźwość

Im więcej alkoholu pijemy, tym większe staje się jego stężenie we krwi. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie tym później następuje jego całkowity rozkład, a więc powrót do trzeźwości. Tylko jedno piwo rozkłada się w organizmie około 2 godzin. A gdyby tak po udanej zabawie, zażyć pigułkę i od razu wrócić do stanu trzeźwości? Jak przekonują naukowcy, wkrótce będzie to możliwe.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim od dłuższego czasu trwają prace nad opracowaniem takiej kapsułki. Nie należy mylić jej jednak z ziołowymi środkami, które wcześniej trafiły do sprzedaży i które miały na celu oszukać alkomat. Nie, amerykański pomysł swoje źródło ma w naturalnych procesach chemicznych zachodzących w organizmie. Rozkład alkoholu jest tak długotrwały, ponieważ, organizm by pozbyć się go z krwiobiegu musi poddać go szeregowi procesów metabolicznych, które zachodzą w wątrobie z wykorzystaniem enzymów.

Naukowcy, pod przewodnictwem profesora Yunfenga Lu, chcą ten proces skrócić do minimum. Ich metoda działa tak, jak gdyby żołądek i jelita zbudowane były z pojedynczych komórek wątroby. Takie zjawisko jest możliwe po wprowadzeniu do organizmu specjalnego koktajlu z enzymów. Pod ich wpływem rozkład alkoholu etylowego następuje szybciej i błyskawicznie się kończy.

Na razie naukowcy prowadzą doświadczenia na myszach. Są już pewni, że myszy pod wpływem alkoholu, którym wstrzyknięto mieszaninę dwóch współgrających enzymów, trzeźwieją szybciej, niż myszy, u których zachodzą naturalne procesy rozkładu alkoholu.

Naukowcy dokładają wszelkich starań, by enzymy były skuteczne, ale i bezpieczne w przypadku człowieka. Jeśli dopną swego, prawdopodobne, że specyfik eliminujący nietrzeźwość, będzie dostępny w formie pigułek.