Będzie Polska Agencja Kosmiczna?

kosmos

Źródło: wikipedia

Podczas głosowania w tej sprawie, wszystkie kluby sejmowe poparły projekt stworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej. Jednogłośnie zadecydowali o tym już po pierwszym czytaniu. Niemniej jednak, niekoniecznie chodzi o rzeczywiste ambicje stworzenia jednostki zajmującej się podbojem kosmosu. Okazuje się, że najważniejsze jest tu odzyskiwanie środków, który miałyby trafić do rodzimych naukowców oraz poszczególnych przedsiębiorstw.

Polska Agencja Kosmiczna miałaby nosić nazwę POLSA. Jej zadaniem byłoby głównie przyczynianie się do niwelowania barier, jakie istnieją w kwestii rozwoju przedsiębiorstw oraz instytucji o charakterze badawczo rozwojowym działających w sektorze kosmicznym. Dokładniejszą przyczyną powstania projektu, na podstawie którego miałaby zostać otwarta POLSA, jest fakt, że Polska każdego roku wpłaca aż 60 milionów złotych do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Niestety, mimo największych chęci i potencjału, Polacy praktycznie wcale nie działają w tej jednostce. Oznacza to, że przekazywane pieniądze w żaden sposób nie działają na naszą korzyść. Stwierdzono więc, że należy zacząć podejmować działania, które pozwolą nam korzystać z funduszy, jakie dzięki nam znalazły się budżecie ESA.

O tym, że warto stworzyć Polską Agencją Kosmiczną zapewnia m.in. Waldemar Pawlak. Polityk podał przykłady krajów, które dzięki istnieniu takich jednostek mogą pobierać środki wcześniej wpłacane na konto ESA. Takimi państwami są nie tylko duże gospodarki, jak Niemcy czy Francja, ale również Ukraina. Politycy Platformy Obywatelskiej podkreślali natomiast, że istnieje zapotrzebowanie na rozwój sektora kosmicznego w naszym kraju, dlatego warto inwestować w takie działania.

Ciekawych szacunków dokonali natomiast politycy z ugrupowania Janusza Palikota Twój Ruch. Według ich obliczeń, jedno euro zainwestowane w przemysł kosmiczny może dać wielkie, bo nawet 20-krotne zyski. Podano przy tym, że na całym świecie przychody wynikające z przemysłu kosmicznego wynosiły ok. 300 miliardów dolarów, przy czym same Stany Zjednoczone rocznie wydają na działalność NASA ok. 16 miliardów dolarów. Również politycy należący do Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyznawali, że Polska potrzebuje agencji kosmicznej mimo, że na razie nasze sukcesy na tym polu z pewnością nie będą znaczące.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.