Jak gry komputerowe wpływają na psychikę?

iPad 3 gry

Gry komputerowe to jedna z najpopularniejszych form współczesnej rozrywki. Wiele osób w wirtualnym świecie odnajduje sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Różnorodność tematyczna w przypadku gier komputerowych dodatkowo pozwala na nieustanne zmiany komputerowego otoczenia, dlatego też trudno się nudzić korzystając z najnowszych opcji dostępnych na rynku. Jednakże gry komputerowe uzależniają, a nadmierne z nich korzystanie może mieć negatywny wpływ na ludzką psychikę. Szczególnie narażone są dzieci, które łatwo popadają w nałogowe granie. Kiedy kończy się granica bezpiecznej zabawy, a pojawia choroba i jakie są jej konsekwencje?

Granie na komputerze wpływa na kształtowaniu osobowości, zwłaszcza gdy towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. W wyniku uzależniania od gier mogą pojawić się niekontrolowane wybuchy złości i agresji. A w wyniku nieustannego obserwowania i uczestnictwa w przemocy dochodzi do zobojętnienia i znieczulenia na ludzkie krzywdy. Najpopularniejsze gry komputerowe takie jak Quake, Mortal Kombat, Counter–Strike prezentuje niskie wartości, w których najsilniejszy uczestnika wygrywa. Jego celem jest zlikwidowanie wrogów w jakikolwiek sposób. Może to być z użyciem ciężkiej broni jak bazooka, karabin czy wyrzutnia rakiet lub poprzez walkę z przeciwnikiem. W wirtualnym świecie obdarzeni jesteśmy nadludzkimi zdolnościami i jedno kliknięcie pozowała zdobyć mistrzowski poziom w karate.

Niektóre z gier nacechowane są treściami pornograficznymi i w przypadku młodzieży poniżej 16 roku życia może to doprowadzić do przedwczesnej inicjacji seksualnej lub wypaczenia aktu seksualnego jako przedmiotowego. W wyniku nadmiernego grania człowiek może mieć problemy z odczuwaniem uczuć wyższych, takich jak troska, wsparcie czy miłość. Pokłosiem wielogodzinnego granie są również konsekwencje fizyczne, bo siedzenie w jednej pozycji przez długi czasu bardzo mocno obciąża kręgosłup, prowadzi do zaniku mięśni, a nawet ataków padaczki.

Naukowcy z całego świata prowadzą badania na temat wpływu grania w gry komputerowe. W wyniku obserwacji zauważono, że graczy są zdecydowanie bardziej agresywni w sytuacjach zagrożenia i mniej skorzy do pomoc oraz aspołeczni. Ma to bezpośredni związek z częstym oglądaniem obrazów przemocy oraz uczestniczeniem w sytuacjach walki, w których zabójstwo przeciwnika jest nagradzane. Jeśli dziecko powiela ten schemat w czasie, gdy jego osobowość się kształtuje – konsekwencje mogą być bardzo poważne. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet sadyzm, a wirtualne zachowanie przenoszone są do normalnego życia, gdyż zaciera się granica między grą a rzeczywistością.

Podsumowując, gry komputerowe mają bardzo duży wpływ na ludzką psychikę, bo nadmierne korzystanie z nich wpływ na kształtowanie się postawy „mieć” wobec innych oraz całego życia. Poza tym granie doprowadza do obniżenia wartości moralnych oraz zobojętnienia na przemoc i cierpienie innych, przy jednoczesnym wzroście agresji i apatii.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.