Imiona dla dzieci będą bardziej liberalne kw.11

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Imiona dla dzieci będą bardziej liberalne

Imiona dla dzieci będą bardziej liberalne

mattshomes (Flickr)

Polskie prawo, w porównaniu z europejskim, w kwestii imion dla dzieci jest dość radykalne i nie przystaje do współczesnych czasów. Przepisy mają się jednak wkrótce zmienić, a w ich konsekwencji rodzice dostaną większą swobodę w nazywaniu swoich pociech.

To nie łatwe zadanie. Wybór imienia wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bo ma wpływ na całe życie dziecka, a także później w jego dorosłym życiu. Rodzice mają różne sposoby, niektórzy kontynuują rodzinne tradycje, inni ulegają chwilowym modom na nietypowe imiona. Bez względu na to, czym się kierują, wkrótce będą mieć większe pole do popisu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi prace nad większą liberalizacją w tej kwestii. Dotychczas polskie prawo jasno mówi, że imię musi ewidentnie wskazywać na płeć dziecka i nie może być nadane w zdrobniałej formie.

I to właśnie ma się zmienić. Idąc za europejskim przykładem ustawodawca planuje wprowadzić dowolność w nazywaniu dzieci. Po zmianach chłopiec i dziewczynka będą mogli nosić to samo imię, np. Sasza albo Angel. Zdaniem urzędników będzie to dużym ułatwieniem dla rodziców różnych narodowości, którzy swoją kulturę chcą przenieść na grunt polski. W akcie urodzenia będzie można wpisać także Jasia zamiast Jana, Radka zamiast Radosława czy Basię zamiast Barbary.