Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wysokość mandatów

policja

antenne, flickr

Taryfikator mandatów to dokument szczegółowo określający rodzaj popełnionego wykroczenia drogowego, kwotę mandatu karnego oraz ilość straconych przez kierowcę punktów. O ile kwotę kary można w niektórych sytuacjach negocjować ze względu na przypisane do wykroczenia przedziały cenowe, o tyle punkty karne są stałe i niezmienne.

Taryfikator został opracowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

Rodzaje popełnianych przez kierowców wykroczeń zostały pogrupowane w kilku kategoriach: czyny o charakterze ogólnym, nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, nieprzestrzeganie przepisów obowiązujących na skrzyżowaniach, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości, naruszenie przepisów dotyczących wyprzedzania, naruszenie przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych, naruszenie innych przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym, przewóz osób.

Surowe kary czekają zwłaszcza kierowców popełniających wykroczenia wobec pieszych. Grożą za to mandaty w wysokości od 350 złotych wzwyż oraz utrata 10 punktów.

W tym roku dwukrotnie modyfikowano taryfikator, zaostrzając kary za część wykroczeń drogowych. Od 11 kwietnia b.r. za zaparkowanie na kopercie dla niepełnosprawnych lub w miejscu zabronionym trzeba będzie zapłacić 800 złotych. To spora podwyżka, bo do tej pory obowiązywała kwota 500 złotych. Dodatkowo za bezprawne posługiwanie się kartą parkingową wystawioną na osobę niepełnosprawną można otrzymać mandat w wysokości 300 złotych.

Najpoważniejsze zmiany weszły w życie 18 maja 2015 roku. Surowe kary zostały wymierzone w piratów drogowych oraz prowadzących auto pod wpływem alkoholu. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h grozi utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli w tym czasie policja przyłapie nas za kółkiem, kara przeciągnie się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie grozi cofnięciem uprawnień.

Nowy taryfikator nie rozpieszcza także pijanych kierowców. Za jazdę po pijaku kierowca otrzyma zakaz prowadzenia na minimum 3 lata oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. Recydywiści zapłacą dwa razy więcej. Z kolei za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości podchmielony kierowca zapłaci 10 tysięcy złotych. Za jazdę oraz za spowodowanie wypadku nietrzeźwy kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu nawet na 15 lat. Aby móc ponownie prowadzić, kierowca będzie zobowiązany zainstalować w aucie specjalne urządzenie alcolock, służące do badania trzeźwości i uniemożliwiające uruchomienie auta pijanemu kierowcy. Jednak nie może to nastąpić wcześniej niż po upływie połowy okresu kary, a przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia minimum po 10 latach.

Za kierowanie autem bez prawka nakładana będzie grzywna i obligatoryjnie zakaz prowadzenia.

Zmieniono zasady przewożenia dzieci w fotelikach. Dotychczasowe kryterium wieku zamieniono na kryterium wzrostu. Fotelik będzie obowiązkowy dla dziecka o wzroście niższym niż 150 cm.